reklam
Bugun...
ABD basını rahatsız oldu: Suriye Türk kontrolüne giriyor
Tarih: 20-06-2018 21:48:00 + -


Zeytin Dalı Harekatı ile birlikte bölgeye huzur götüren Mehmetçik'in ve bölge halkı arasında oluşan samimi bağdan rahatsız olan ABD ajansı Assciated Press, ''Suriye Türk kontrolüne giriyor'' şeklinde bir yazı kaleme aldı.

ABD basını rahatsız oldu: Suriye Türk kontrolüne giriyor

ABD basını rahatsız oldu: Suriye Türk kontrolüne giriyor

ABD'li Assciated Press, Türkiye'nin Suriye'deki varlığından rahatsızlığını belirten bir yazı kaleme aldı.

 

"ÇOCUKLAR TÜRK ASKERİNİ ÇOK SEVİYOR"

 

Haberde El Bab'a giden AP muhabiri, Türk askerinin bölge halkıyla kurduğu iletişime dikkat çekiyor. Özellikle küçük çocukların Türk askerlerini sevmesi, onlarla şakalaşarak oyunlar oynaması gazetenin haberinde başlıca konu oldu.

 

AP, EL BAB'A BAĞLANAN ASFALT YOLA DİKKAT ÇEKİYOR

 

Ayrıca AP, Türkiye'nin Suriye halkı için buralara yaptığı yatırımlara dikkat çekiyor. Haberin girişinde "Yeni bir asfalt yol, Türk kasabası Elbeyli'yi sınır ötesi Suriye kenti El Bab'a bağlamaktadır." ifadesine yer veriyor.

 

"ÇOCUKLAR TÜRKÇE ÖĞRENİYOR"

 

Türkiye'nin yaptığı yollarla Suriye'ye ulaşmasına dikkat çeken AP, El-Bab'da, Türk ve Suriye bayrakları sokaklara yöneliyor ve hükümet binalarına ait işaretler Arapça ve Türkçe." ifadesine yer veriyor, orada bulunan çocukların Türkçe öğrenmesine dikkat çekiyor.

 

AP savaş sonrası El Bab'ın Türkiye tarafından yeniden inşa edildiğini belirtiyor.

 

"SURİYE TÜRK KONTROLÜNE GİRİYOR"

 

Haberde Türkiye'nin Suriye'deki varlığıyla ilgili şu bilgilerin paylaşılması Amerikalıyı rahatsız eden şeyin ne olduğu sorusunun net bir cevabı niteliğinde:

 

''Türkiye şu an 4.000 kilometrekareden fazla bir alana yayılmış durumda. Suriye nüfusunun neredeyse dörtte biri doğrudan ya da dolaylı olarak Türk kontrolüne giriyor.''

 

 

 

 

 

 

 
Kaynak: YENİ AKİT

Editör: TÜRKİYE HABER GRUBU turkiyehabergrubu.com

Bu haber 396 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DİĞER HABERLERİ