reklam
Bugun...
Kandil öncesi son direniş noktası ele geçirildi
Tarih: 12-06-2018 23:25:00 + -


Türk Silahlı Kuvvetleri, adım adım Kandil'e doğru ilerliyor. Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, harekata ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kandil öncesi son direniş noktası ele geçirildi

Kandil öncesi son direniş noktası ele geçirildi

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kandil’e operasyon başlatıldığını söyleyerek Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 20 uçağın 14 önemli noktayı yok ettiğini söylemişti. Erdoğan Sincar bölgesine de operasyon sinyali vermişti.

 

Terör ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, Kandil operasyonunda yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Harekatın ilerleyen safhalarını gördüğümüzü belirten Ağar operasyonun daha da kapsamlı hale geleceğini belirterek TSK’nın bölgedeki hedefinin Kandil ve varoşlarındaki araziyi temizleyerek buralarda PKK’nın yuvalanmasına engel olmak olarak açıkladı.

 

"PKK'NIN SON DİRENİŞ NOKTASI TÜRKİYE'NİN ELİNE GEÇTİ"

 

Harekata ilişkin son gelişmeleri yorumlayan Ağar, “Derecik ekseninden başlayan harekât gelişti. Yaklaşık 10-12 kilometre genişlik 30 kilometre derinlik olmak üzere ortalama 300-320 kilometrelik geniş bir alan kontrol atına alındı, teröristlerden temizlendi. Bu, Kandil’e yapılacak harekât öncesinde PKK’nın Türkiye karşısında oluşturabileceği son direniş noktasının Türkiye’nin eline geçtiği anlamına gelir. Bundan sonraki süreçte Türkiye hakim arazi kesimini ele geçirerek ilerleyecektir. Kandil ve varoşlarındaki araziyi ve meskûn mahalleri ele geçirerek bir daha PKK’nın kullanamayacağı bir hale getirecektir.

 

SIZMA GİRİŞİMLERİ ENGELLENDİ

 

Kandil harekatı adım adım gelişmesi gereken bir harekat. Bununla ilgili üst hava unsurlarıyla ve diğer hava etki araçlarıyla SİHA, İHA gibi oluşturulan bir etki var. İşte görüyoruz son bir hafta içerisinde 69 tane terörist etkisiz hale getirildi. Yani şuan Hakurk bölgesinde ki teröristlerin birçoğu imha edilirken bir diğer tarafıyla da Hakurk’tan Türkiye’ye sızmaya çalışan PKK’nın türevlerine de engel olundu. Bundan sonra adım adım harekâtın geliştiğini göreceğiz. Bu tabi araziyle ilgili olan bir husus.

 

"TSK'NIN HEDEFİ BÜTÜN KANDİL BÖLGESİNİ KONTROL ALTINA ALMAK"

 

Burada TSK’nın temel stratejik hedefi temel olarak bütün Kandil bölgesini kontrol altına almak. Bir daha PKK’nın orada yuvalanamayacak şekilde oranın temizlenmesi ve temizlenmesiyle birlikte buranın meşru bir güce devri. Yani Türkiye tarafından meşru görülen ve burada terörün yuvalanmasına engel olabilecek bir güce devridir. Hareket bu şekilde devam edecektir.

 

ÇOK KAPSAMLI HALE GELECEK

 

Bu harekât planlamasıyla birlikte sene başından bu yana başlayan bir harekât. Şuan bu harekâtın ilerleyen aşamalarını görüyoruz daha da gelişecek daha da ileriye gidecek çok daha kapsamlı hale gelecek.

 

BU OPERASYON MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR

 

Gerçekleştirilen Kandil operasyonun milli güvenlik meselesi olduğunu belirten Ağar seçimlerin bu operasyonu etkilememesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 
Kaynak: YENİ AKİT

Editör: TÜRKİYE HABER GRUBU turkiyehabergrubu.com

Bu haber 446 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA HABERLERİ