Dünya Manşet

ABD Orta Doğu’dan askerlerini mi çekiyor?

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yaptığı telefon görüşmesinde, ülkesinin Orta Doğu’da konuşlu yüzlerce askerini, savaş uçakları ve hava savunma sistemlerini çekeceğini söylediği..

ABD Orta Doğu’dan askerlerini mi çekiyor?

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yaptığı telefon görüşmesinde, ülkesinin Orta Doğu’da konuşlu yüzlerce askerini, savaş uçakları ve hava savunma sistemlerini çekeceğini söylediği iddia edildi.

ABD Orta Doğu’dan askerlerini mi çekiyor?

Wall Street Journal Gazetesinin ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Afganistan’dan sonra Orta Doğu’nun diğer ülkelerinden de önemli ölçüde askeri varlığını azaltmaya başladığı iddia edildi.

Pentagon’un Kuveyt, Irak, Ürdün ve Suudi Arabistan’da konuşlu 8 Patriot hava savunma sistemi çekeceği belirtilen haberde, Suudi Arabistan petrol tesislerine 14 Eylül 2019’da yapılan saldırılardan sonra ülkeye konuşlandırılmış olan Yüksek İrtifa Terminal Alan Savunma Sisteminin (THAAD) çekilmesinin yanı sıra bölgedeki hava kuvvetleri filolarının da sayısının azaltılacağı ileri sürüldü.

“Askeri varlığın eski seviyeye çekilmesi”

Haberde, yüzlerce askerin de bölgeden çekileceğinin altı çizilirken, çekilmenin 2 Haziran’da Austin ile Bin Selman arasındaki telefon görüşmesinden sonra başladığı ve şu ana kadar çekilen ekipmanın büyük ölçüde Suudi Arabistan’dan geldiği vurgulandı.

Gazeteye konuşan ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise bu çekilmeyi aslında daha önce bölgede artırılan askeri varlığın eski seviyeye geri çekilmesi olarak niteledi.

Ocak 2020’de Patriot sistemi sevki

Pentagon, operasyon güvenliğini ve Austin ile Bin Selman arasındaki görüşmenin gizliliğini gerekçe göstererek bu iddiaları teyit etmekten kaçındı.

ABD, bölgede artan İran saldırıları üzerine Ocak 2020’de Irak ve Kuveyt’e Patriot sistemleri sevk etmişti.AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL