Dünya

ABD’de enflasyon 40 yılın zirvesinde

ABD’de mart ayında yıllık enflasyon yüzde 8.5 ile 40 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu artışta enerji fiyatlarındaki yükseliş etkili oldu. ABD’de enflasyon 40 yılın zirvesinde ABD’de mart ayı enflasyon..

ABD’de enflasyon 40 yılın zirvesinde

ABD’de mart ayında yıllık enflasyon yüzde 8.5 ile 40 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu artışta enerji fiyatlarındaki yükseliş etkili oldu.

ABD’de enflasyon 40 yılın zirvesinde

ABD’de mart ayı enflasyon verileri açıklandı. Buna göre mart ayında yıllık enflasyon yüzde 8.5 ile Aralık 1981’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Beklenti enflasyonun yüzde 8.4 olarak açıklanmasıydı. Şubatta ise yıllık enflasyon yüzde 7.9 olmuştu.

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre martta aylık olarak tüketici fiyatları yüzde 1.2 yükseldi. Açıklamada akaryakıt fiyatlarının mart ayında yüzde 18.3 yükseldiğini ve enflasyonun yarısının bu artıştan kaynaklandığı belirtildi. Akaryakıt fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 48’i buldu.

Gıda endeksi ise aylık yüzde 1, yıllık ise yüzde 8.8 yükseldi.

Mart ayında çekirdek enflasyon ise aylık yüzde 0.3, yıllık ise yüzde 6.5 oldu. Çekirdek enflasyon piyasa beklentilerine paralel geldi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL