Dünya Manşet

AB’den Ukrayna için askeri eğitim misyonu

Avrupa Birliği 15 bin Ukrayna ordu personelinin eğitileceği askeri misyonunun başlatıldığını duyurdu. Misyonun görev süresi 2 yıl olacak ve toplam bütçesi 107 milyon euro. AB’den Ukrayna için askeri eğitim misyonu..

AB’den Ukrayna için askeri eğitim misyonu

Avrupa Birliği 15 bin Ukrayna ordu personelinin eğitileceği askeri misyonunun başlatıldığını duyurdu. Misyonun görev süresi 2 yıl olacak ve toplam bütçesi 107 milyon euro.

AB’den Ukrayna için askeri eğitim misyonu

Avrupa Birliği (AB) Konseyinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ukrayna ordu personelinin eğitileceği askeri misyonunun (EUMAM Ukrayna), “Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde toprak bütünlüğünü savunmasına, egemenliğini etkin şekilde kullanmasına ve sivilleri korumasına izin vermek için Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin askeri operasyonları etkin şekilde yürütme kapasitesinin artırılmasına katkıda bulunmayı” amaçlıyor.

AB düzeyinde bir proje olarak tasarlanan misyon, üye ülkeler tarafından verilen eğitimlere alternatif olmayacak.

15 bin ordu personeli eğitilecek, görev süresi 2 yıl

AB topraklarında faaliyet gösterecek misyon, 15 bin ordu personelini eğitecek.

Eğitimler, birçok AB ülkesinin topraklarında verilecek.

Birkaç hafta içinde operasyonel hale gelmesi planlanan misyonun görev süresi 2 yıl olacak.

Misyonun merkezi, Brüksel’deki AB Dış İlişkiler Servisi (EEAS) binasında bulunacak.

Misyonun toplam bütçesi 107 milyon

Misyon, EEAS bünyesindeki Askeri Planlama ve Davranış Kabiliyeti (MPCC) Direktörü Koramiral Herve Blejean tarafından komuta edilecek.

Misyonun toplam bütçesi 107 milyon euro olacak, 27 AB ülkesinin sağlayacağı mühimmat, askeri teçhizat, silahların teslimi için gerekli platformlar, bahsi geçen ekipmanın nakliyesi, gözetimi ve bakımı ve onarımının finanse edilmesi için Ukrayna ordusuna 16 milyon euroluk hibe de verilecek.

Misyonun kurulmasına AB dışişleri bakanlarının 17 Ekim’deki toplantısında, Ukrayna’nın talebi üzerine karar verilmişti.

“NATO müttefiklerinin yaptıklarını tamamlayacak”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AB Savunma Bakanlarının toplantısına katılmadan önce yaptığı açıklamada, AB’nin Ukrayna için askeri eğitim misyonu başlatmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Bu, NATO müttefiklerinin halihazırda yaptıklarını tamamlayacak.” ifadesini kullanmıştı.

 

Kaynak Link – AA – ANADOLU AJANSI

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL