Dünya Manşet

ABD’li yetkililerden çarpıcı F-35 itirafı: 2036 yılında…

ABD Hava Kuvvetleri (USAF), F-35 savaş uçaklarının maliyetlerinin beklenilenden çok daha pahalı bir hale geldiğini duyurdu. Yetkililer tarafından yapılan araştırma tahminlerine göre F-35 maliyetlerinin 2036 yılında çok daha pahalı hale..

ABD’li yetkililerden çarpıcı F-35 itirafı: 2036 yılında…

ABD Hava Kuvvetleri (USAF), F-35 savaş uçaklarının maliyetlerinin beklenilenden çok daha pahalı bir hale geldiğini duyurdu. Yetkililer tarafından yapılan araştırma tahminlerine göre F-35 maliyetlerinin 2036 yılında çok daha pahalı hale geleceği ortaya kondu. 

ABD’li yetkililerden çarpıcı F-35 itirafı: 2036 yılında…

ABD Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamaya göre, F-35 uçaklarının teknik ve uçuş maliyetleri çok pahalı bir hale gelmeye başladı. Devlet Hesap Verebilirlik Ofisi F-35 uçuşlarının önemli ölçüde azaltılacağını duyurdu.

Yapılan tahminlerde F-35 yapım ve teknik maliyetlerinin 2036 yılında çok pahalı bir hale geleceği ortaya çıktı.

Haberde, ABD yapımı F-35 uçaklarının sadece kuyruk maliyetinin diğer tip uçakların yıllık toplam maliyetine denk geldiği bilgisi yer aldı. Uçakların hizmete girmesinin ardından ortaya çıkacak maliyetin tahmin edilenden 6 milyar dolar fazla olacağı açıklandı.

ABD Devlet Hesap Verebilirlik Ofisi yaptığı açıklamada, “Tahmin edilen yıllık F-35 maliyet aşımları ihtiyatlı bir şekilde toplandığında on milyarlarca dolar olacak. Bu durum tersine çevrilmezse F-35 programı Savunma Bakanlığı üzerinde önemli ve artan bir baskı oluşturacak” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL