Ekonomi Manşet

Altın gümüş derken Türkiye o metali toplamaya başladı

Altın ve gümüş ithalatını artıran Türkiye bunun yanında platin ithalatında tüm zamanların rekoru kırdı.    Altın gümüş derken Türkiye o metali toplamaya başladı Türkiye’nin altın ve gümüş ithalatı temmuz ayında..

Altın gümüş derken Türkiye o metali toplamaya başladı

Altın ve gümüş ithalatını artıran Türkiye bunun yanında platin ithalatında tüm zamanların rekoru kırdı. 

 

Altın gümüş derken Türkiye o metali toplamaya başladı

Türkiye’nin altın ve gümüş ithalatı temmuz ayında artarken, platin ithalatı ise rekor kırdı.

Türkiye’nin temmuz ayında altın ithalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1423,1 artışla 22 bin 375 kg oldu. 2021 yılının aynı ayında ithalat bin 469 kg seviyesinde bulunuyordu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası verilerine göre aynı ayda gümüş ithalatı 92 bin 259 kg oldu. Geçen yılın aynı ayında gümüş ithalatı 36 bin 208 kg seviyesindeydi.

Böylece altın ithalatı 2020 yılı Aralık ayından, gümüş ithalatı 2020 yılı Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti.

Platin ithalatı rekor kırdı

Öte yandan temmuz ayında 33,98 kg platin ithalatı yapıldı. Böylece verilerin tutulmaya başlandığı 2005 yılından bu yana en yüksek ithalat rakamına ulaşıldı.

Yılın ilk 7 ayında ise ithalat 74,96 kg seviyesine ulaştı. Bu rakam tüm zamanların yıllık değerinin de üzerinde oldu. Geçen yılın tamamında 71,68 kg platin ithalatı gerçekleştirilmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL