Gündem Manşet

Antalya diploması forumu göz kamaştırdı

Antalya Diplomasi Forumu Korona virüsü başladığından beri uluslararası alanda yapılan ilk forum olması nedeniyle büyük önem taşıyor. NEST Kongre Merkezinde düzenlenen etkinlik için toplam 16 bin m2 kapalı alan ayrıldı…

Antalya diploması forumu göz kamaştırdı

Antalya Diplomasi Forumu Korona virüsü başladığından beri uluslararası alanda yapılan ilk forum olması nedeniyle büyük önem taşıyor. NEST Kongre Merkezinde düzenlenen etkinlik için toplam 16 bin m2 kapalı alan ayrıldı.

Antalya diploması forumu göz kamaştırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu toplam 50 den fazla ikili görüşme yaptı. Dünyada her beş dışişleri bakanından biri Antalya Diplomasi Forumunda yer aldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell’den Kongo Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Gakosso’ya, KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’dan Moldova’lı, Afgan ve Malezya’lı muhataplarına uzanan çok sayıda görüşme gerçekleştirdi. Forum’da Cumartesi ve Pazar günü de görüşme trafiği hız kesmeden devam ediyor.

Geniş kovid tedbirlerinin alındığı etkinlikte hiçbir detay atlanmadı. 2000 katılımcının bulunduğu, korumalar ve personel ile birlikte 8000 kişinin yer aldığı etkinlikte her gün kovid testi yapıldı. Açık alanda görevli personelde 2 pozitif vaka çıktı ve izolasyon ekipleri anında devreye girdi.

Diplomasi Forumunda 85 başlıktan oluşan, 6 dakikalık bir loop’un yer aladığı ‘diplomasi tüneli’ hazırlandı. Ayrıca tünelin iki tarafında Kadeş anlaşması ile başlayan Cenevre görüşmeleri son bulan 15 er konu başlığına yer verildi.

Dijital sergi alanı davetlilerin ilgi odağı haline gelirken bu platformda 8 başlık altında Ortadoğu, balkanlar, göç, doğu akdeniz, Kafkasya, asya, “gözün gördüğü- dijital” konuları işlendi. 1500 kare fotoğrafın yer aldığı sergide toplam 30 dakika süren hikayelere yer verildi.

Forumda 256 genç 50’den fazla üniversiteden, lisans, yüksek lisans ve doktor öğrencileri olmak üzere, 4 gün misafir edildi. Antalya’dan ise 30 mihmandar öğrenci katıldı.

2 gençlik forumunun düzenlendiği etkinlikte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ergin Ataman foruma davetli gençlerle bir araya geldi. Kosova Cumhurbaşkanı da etkinlikte gençlerle buluştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL