Dünya

AP’deki ‘Nazi selamı’na ceza

AP’de Nazi selamı verdiği ileri sürülen Bulgar milliyetçisi milletvekili Angel Dzhambazki’ye para cezası verildi. AP’deki ‘Nazi selamı’na ceza Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, şubatta Polonya ve Macaristan’a yönelik hukukun üstünlüğü..

AP’deki ‘Nazi selamı’na ceza

AP’de Nazi selamı verdiği ileri sürülen Bulgar milliyetçisi milletvekili Angel Dzhambazki’ye para cezası verildi.

AP’deki ‘Nazi selamı’na ceza

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, şubatta Polonya ve Macaristan’a yönelik hukukun üstünlüğü tartışmalarının yapıldığı AP’de Nazi selamı verdiği iddia edilen Bulgar milliyetçisi milletvekili Angel Dzhambazki’ye para cezası verdi.

Strazburg’da toplanan Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda Başkan Roberta Metsola, AP’nin içtüzüğünün 176’ncı maddesine dayanarak Bulgar milletveiki Angel Dzhambazki’ye Nazi selamına benzer uygunsuz davranışta bulunduğu gerekçesiyle 6 günlük ödenek kesintisi uygulanacağını belirtti.

Metsola, Dzhambazki’nin davranışının AP’nin saygınlığının sorgulanmasına neden olduğuna işaret etti.

Söz konusu kararın, Bulgar milletvekiline 31 Mart’ta iletildiğini dile getiren Metsola, Dzhambazki’nin parlamento kurallarına uygun olarak itiraz hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Bulgar Ulusal Hareketi Partisinden (VMRO) milletvekili Dzhambazki, şubatta Fransa’nın Strazburg kentinde AP Genel Kurulunda kürsüye çıkarak konuşma yapmıştı. AP’deki Avrupa Muhafazakarlar ve Reformistler (ECR) grubu bünyesinde partisini temsil eden Dzhambazki, konuşmasında Avrupalı parlamenterlere hitaben “Ne söyleyeceğimizi ve ne yapamayacağımızı sizin belirlemenize izin vermeyeceğiz. Çok yaşa Orban ve Fidesz, çok yaşa Kaczynski ve PiS (Hukuk ve Adalet Partisi), çok yaşa Bulgaristan ve ulus devletimiz.” ifadelerini kullanmıştı. Konuşmasının ardından kürsüden inen Dzhambazki, salondan çıkarken sol eliyle ceketinin önünü ilikleyip, sağ elini de öne yukarı doğru uzatarak birkaç saniye havada tutmuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL