Manşet Sağlık

Aşısız yolcular tren seyahatlerinde PCR sonucunu ibraz edecek

Şehirlerarası tren yolculuklarında 18 yaş altı yolcular, HES koduyla seyahat edebilecek. Aşılanmamış ve hastalık geçirmemiş yolcuların ise azami 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmesi gerekecek. İçişleri..

Aşısız yolcular tren seyahatlerinde PCR sonucunu ibraz edecek

Şehirlerarası tren yolculuklarında 18 yaş altı yolcular, HES koduyla seyahat edebilecek. Aşılanmamış ve hastalık geçirmemiş yolcuların ise azami 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmesi gerekecek.
İçişleri Bakanlığının “Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi” çerçevesinde, şehirlerarası tren yolculuğuyla ilgili olarak 2 yaş altı bebek yolcular için HES kodu gerekmiyor. 18 yaş altı yolcular ise HES koduyla biletlerini alabilecek, trenle seyahat edebilecekler.

48 saat içerisinde negatif PCR şartı

18 yaş üzeri yolcular biletlerini HES koduyla satın alacak ve trene binerken, aşılı olanlar ve hastalığı geçirerek bağışıklık kazanan yolcular durumlarını HES uygulamasından belgeleyecek.

Aşılanmamış ve hastalık geçirmemiş yolcular ise azami 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz ederek seyahat edecekler.

Gar ve istasyon girişlerinde ise HES kodu kontrolü devam edecek.

Belge ibraz etmeyen yolcular trenden indirilecek

Yüksek Hızlı Tren (YHT) kontrol noktaları ile trenlerde yapılacak kontrol esnasında gerekli belgeleri ibraz edemeyen yolcuların seyahatine izin verilmeyecek.Trende tespiti halinde ilk istasyonda trenden indirilerek bilet ücretleri iade edilmeyecek.

Seyahat bilgileri, salgın süresince gerekli önlemleri almak ve gerektiğinde filyasyon uygulamalarında kullanılmak üzere yetkili makamlarla paylaşılacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL