Güncel Manşet

AYM’nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu

Anayasa Mahkemesi Başkanlığına Kadir Özkaya seçildi. AYM’nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’da gözler başkanlık seçimlerine çevrildi. Bu yılın ilk yarısında üç yüksek mahkemede de, görev..

AYM’nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu

Anayasa Mahkemesi Başkanlığına Kadir Özkaya seçildi.

AYM’nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu
Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’da gözler başkanlık seçimlerine çevrildi. Bu yılın ilk yarısında üç yüksek mahkemede de, görev sürelerinin dolması nedeniyle başkanlık seçimi yapılacak. Yüksek mahkemelerde seçimin ilki, bugün Anayasa Mahkemesi’ndeydi.

Anayasa Mahkemesi bugün yeni başkanını seçti.

Zühtü Arslan’ın Yüksek Mahkeme’deki 12 yıllık görev süresinin sona ermesiyle birlikte bugün seçim yapıldı.

Anayasa Mahkemesi’nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu. Özkaya 15 üyeden 9’unun oyunu aldı.

Kadir Ozkaya

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN YENİ BAŞKANI KADİR ÖZKAYA KİMDİR?

Kadir Özkaya, 1963 yılında Tarsus’ta doğdu. Eğitim hayatına Bandırma Ortaokulu’nda başladı ve ardından Tapu Kadastro Meslek Lisesi’ni tamamladı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu.

Meslek hayatına Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde memur olarak başladı ve daha sonra Tarım Kredi Kooperatiflerinde kontrolörlük görevlerinde bulundu. İdari yargı hâkimlik stajını tamamladıktan sonra Danıştay tetkik hâkimliğine atandı ve 2004 yılı Kasım ayına kadar bu görevini sürdürdü. 21 Ekim 2005’te Anayasa Mahkemesi raportörlüğü görevine atandı ve bu görevi sürdürürken 2011 yılında Danıştay üyeliğine, 18 Aralık 2014’te ise Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi ve göreve başladı.

Özkaya, 2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programı’nı tamamladı. Ayrıca “Açıklamalı İçtihatlı İdari Yargılama Usulü Kanunu” ve “Belediye Başkanları Meclis Üyeleri ve Muhtarların Soruşturulmaları Yargılanmaları ve Düşürülmeleri” konularında iki kitaba katkı sağladı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nda 12 Mart 2020 ve 5 Mart 2024 tarihlerinde iki kez Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçildi.

KAYNAK: Anadolu Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL