Diğer Dünya

Bakan Akar’dan Esed rejimine Hatay tepkisi! ‘Toprağımızda gözü olanların…’

Milli Savunma Bakanı Akar, beraberinde Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi ile Suriye sınır hattındaki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulundu. Bakan Akar’dan Esed rejimine Hatay tepkisi! ‘Toprağımızda gözü olanların…’ Esad rejimi..

Bakan Akar’dan Esed rejimine Hatay tepkisi! ‘Toprağımızda gözü olanların…’

Milli Savunma Bakanı Akar, beraberinde Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi ile Suriye sınır hattındaki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Bakan Akar’dan Esed rejimine Hatay tepkisi! ‘Toprağımızda gözü olanların…’

Esad rejimi kontrolündeki Suriye Halk Meclisi, Hatay’ın Suriye toprağı olduğunu öne sürerek Türkiye’yi tehdit etmeye çalıştı.

Açıklamada, “Hatay’ın Türkiye’nin elinde kalmaması ve geri alınması için mümkün olan her şeyin yapılacağı” şeklinde bir ifadeye imza atıldı.

SKANDAL AÇIKLAMANIN ARDINDAN KRİTİK ZİYARET

Rejimin Hatay’ı ve Türkiye’nin bütünlüğünü hedef alan açıklamalarının ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye sınır hattındaki birliklerde incelemelerde bulundu.

AKAR VE KUVVET KOMUTANLARI HATAY’DA

Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Hatay’a gitti.

“PERVASIZ AÇIKLAMALAR DUYUYORUZ”

Akar, burada yaptığı açıklamada, “Hatay ilimizle alakalı pervasız, anlamsız bir takım açıklamalar duyuyoruz. Kendini bilmezlerin yaptığı birtakım açıklamalar var. Bu tür açıklamaların sarhoş narası, koma halindeki birinin sayıklamasından farkı yok, bunun hiçbir değeri, kıymetiharbiyesi yok. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok ancak bizim toprağımızda gözü olanların da gözlerinin ne hale geldiğini tarihi okuyanlar görür.” dedi.

SAHADAKİ SON DURUM HAKKINDA BİLGİ ALDILAR

Hatay Havalimanı’nda Vali Rahmi Doğan ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Akar, 6. Kolordu Komutanlığı Bahar Kalkanı Harekat Bölgesi Sektör Komutanlığı’na geçti.

“VERİLECEK HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”

Daha sonra Harekat Merkezi’ne geçen Akar ve TSK komuta kademesi, faaliyetlere ve sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı, talimatlar verdi. Bakan Akar ve komutanlar, ardından sınır hattı ve sınır ötesinde görevli birliklerin komutanları ile video konferans yöntemiyle toplantı yaptı.

Toplantıda, sahadaki son duruma ilişkin bilgi alan Bakan Akar’a birlik komutanları, “Komandolarımızın moral ve motivasyonu en yüksek düzeydedir. Verilecek her türlü göreve hazırız.” dedi.

“TERÖRİST NEREDEYSE HEDEFİMİZ ORASI”

Çeşitli talimatlar veren Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, cumhuriyet tarihinin en yoğun dönemini yaşadığını belirtti.

Irak’ın kuzeyi ve Suriye’nin kuzeyinde terörle mücadelenin artan bir şiddet ve tempoda, taarruzi bir anlayışla devam ettiğini vurgulayan Akar, “Yeni terörle mücadele konsepti kapsamında terörist neredeyse hedefimiz orası. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar faaliyetlerimiz devam edecek. Biz bütün komşularımızın hudutlarına saygılıyız. Bizim yaptığımız şey hudutlarımızın ve halkımızın güvenliğidir.” diye konuştu.

“HADSİZ VE HUKUKSUZ AÇIKLAMA”

Rejimin Hatay açıklamasına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı da “Suriye halkını hiçbir şekilde temsil etmeyen, demokratik meşruiyetten yoksun Halk Meclisi’nin ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef alan hadsiz ve hukuksuz açıklamasını şiddetle reddediyoruz.” ifadelerini paylaşmıştı.

“VATAN TOPRAKLARINA GÖZ DİKEN ALÇAKÇA EMELLERE…”

Açıklamada, “Türkiye, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de vatan topraklarına göz diken alçakça emellere ve milli çıkarlarına yönelik her türlü tehdide karşı gerekli karşılığı verme azim ve kararlılığına sahiptir.” denilmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL