Manşet Sağlık

Bakan Koca pandemi ile mücadelede bir yılı değerlendirdi: Sonbaharı işaret etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca pandemi ile mücadelede geride kalan bir yılın değerlendirmesini yaptı. Aşı tedarikinde en başarılı ülkelerden birisi olduğumuzu belirten Bakan Koca sonbaharı işaret etti. Bakan Koca pandemi ile..

Bakan Koca pandemi ile mücadelede bir yılı değerlendirdi: Sonbaharı işaret etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca pandemi ile mücadelede geride kalan bir yılın değerlendirmesini yaptı. Aşı tedarikinde en başarılı ülkelerden birisi olduğumuzu belirten Bakan Koca sonbaharı işaret etti.

Bakan Koca pandemi ile mücadelede bir yılı değerlendirdi: Sonbaharı işaret etti

Pandemi ile mücadelede geride kalan bir yılı değerlendiren Bakan Koca, “Aşı tedarikinde en başarılı ülkelerden birisiyiz.” dedi. 10 milyonun üzerinde aşılamanın tamamlandığını belirten Fahrettin Koca, “Planladığımız şekilde nüfusumuzun 50 milyonluk kısmının aşısını sonbahardan önce yaparsak salgın üzerimizde baskı olmaktan çıkacak.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları:

“Tam bir yıl oldu. Koronavirüs son yüzyılda tüm dünyanın aynı anda savaştığı, kayıp sayısı bu kadar yüksek ilk salgın. Bu zaman zarfında can kayıpları ile kalmadık. Tıpkı savaşlardaki yaşama düzenimiz altüst oldu, iş hayatı evlere taşlındı. Maske takmadan dışarıya adım atılmayan bir dünyayı biz olsa olsa filmlerde düşünebilirdik.”

’10 milyon dozdan fazla aşı uyguladık’

“Dünyada kullanımda olan 7 ayrı aşı var. Türkiye büyük bir yarışın olduğu aşı tedarikinde en hızlı davranan ülkelerden biridir. Çin’deki üretici ile 50 milyon dozluk aşı anlaşması yaptık. 130 milyon doz aşı için başından beri 3 ayrı aşı üreticisi ile görüşüyoruz. Bugün itibariyle uygulanan aşı 10 milyon dozdan fazladır. Çok yakında 5 aşı adayımız daha insan çalışmalarına başlayacak. Sinovac aşısının her 100 kişiden 80’inden fazlasında etkili olduğunu ortaya koydu.”

‘Aşı ile salgının baskısını yıkacağız’

“Salgının sabrınızı daha uzun süre zorlamayacağınızı bilmenizi isterim. Planladığımız şekilde nüfusumuzun 50 milyonluk kısmının aşısını sonbahardan önce yaparsak salgın üzerimizde baskı olmaktan çıkacak. Dünya ölçeğinde verilen bu savaşta başarılı gösteren bu cephelerden biri bu cephe, bu ülke olacak. Tedbirlere uyabilmek için gerçekten büyük çabalar sarfettik. Riskten uzak durmaya çalışmak sıradan zorluklar değil.”

‘Güvencemiz sağlık çalışanlarımız’

“2020’nin 17 Mart’ını hatırladığınızdan eminim. İlk vefat haberini verdim. Kaybettiğimiz hasta 89 yaşında kronik rahatsızlıkları olan eczacıydı. Aramızdan ayrılan insan sayısı 30 bine, toplam vaka sayısı 3 milyona yaklaştı. Bilim Kurulu 22 Ocak’ta kuruldu. Kurul salgınla ilk takvimi 24 Ocak’ta hazır hale getirdi. Bu takdire şayandı. 10 Mart’tan itibaren halkımıza maske dağıtıldı, filyasyon ekiplerimiz sahaya indi. Filyasyon dediğimiz yaygın taramaya hemen başvurmasaydık tablo daha ağır bir tablo olacaktı. Sağlık çalışanlarımız size layık sözleri bulmak isterdim ama bu gerçekten zor. Hayatınızı riske attınız. İnsan sağlığına hizmet eden meslekler insani vasıfların en çok görüldüğü mesleklerdir.”

‘Bıkkınlık duygularını üstümüzden atalım’

“Yükünüz kısmen azaldı ama bugün de güvencemiz sizlersiniz. Şu an azalmış olan kısıtlamalar kaçınılmazdı. Yaşlılarımıza gençlerimize her birinize teşekkür ediyorum. İlk vakadan bir yıl sonra size yeni bir çağrıda bulunmak istiyorum. Karamsarlık, belirsizlik, bıkkınlık duygularını üstümüzden atalım.”

‘Kontrolü kaybedersek üzücü günler yaşarız’

“1 Mart’tan itibaren kontrollü normalleşmeye dönemine geçtik. 4 renkten oluşan risk haritamız var. 39 ilimiz yüksek veya çok yüksek risk grubunda. Kırmızı ve turuncu gösterilen iller ülkeye karşı da sorumlular. Kovid-19 hürriyetlerimize kısıt koydu. Gevşeklik gösterir, mevzi kaybedersek aşının kontrolü ele almasını sağlayamazsak üzücü günler yaşarız. Bu ihtimal yüksek değil, umursanmayacak kadar da düşük değil. Bu salgın bir bitse dediğinizi biliyorum. Kovid-19 bilimin karşısında hızlı bir yenilgi alıyor diyebildiğimize göre sıra duygularımızı onarmaya geldi.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL