Diğer Manşet

Bakan Selçuk: 5 yaşından itibaren her bir çocuğu takibe alıyoruz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü Paneli’nde çocuklarla bir araya geldi. Burada konuşma yapan Bakan Selçuk 5..

Bakan Selçuk: 5 yaşından itibaren her bir çocuğu takibe alıyoruz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü Paneli’nde çocuklarla bir araya geldi. Burada konuşma yapan Bakan Selçuk 5 yaşından itibaren her bir çocuğu takibe aldıklarını işaret ederek ‘Mesleki Eğitime Kazandırma Programı’nı da ayrıca çok önemsiyoruz. Çocuk işçiliğine karşı atılmış en önemli adımlardan birisi diye görüyorum ben’ dedi.

Bakan Selçuk: 5 yaşından itibaren her bir çocuğu takibe alıyoruz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ’12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’ nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde, ‘Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü Paneli’ düzenledi. Panele, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ile 81 ildeki Çocuk Hakları Komitelerinin üyeleri katıldı.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, komisyonun çalışmaları hakkında bilgi vererek, çocuk işçiliği ile mücadele kapsamında sahada büyük bir irade gösterildiğini söyledi. 1994 yılında yüzde 15,4 olan çocuk işçi oranının bugün 4,4’e indiğini vurgulayan Katırcıoğlu, hedefin 2.2 olduğunu ve TBMM olarak bunu sıfırlamak amacıyla çalıştıklarını ifade etti.

BAKAN SELÇUK: 297 ÖĞRENCİ MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİNE KAYDEDİLDİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise her çocuğun eğitimle ilgili her türlü imkana ulaşabilmesi gerektiğini belirterek, “Çocuğun eğitime erişimi, devamı ve nitelikli bir eğitim alması son derece önemli, çünkü bu takip edildiği zaman çocuk işçiliğiyle ilgili problemlerin önemli bir kısmı çözülmüş oluyor. Örneğin mevsimlik tarım işçilerimiz var, bunlar göçer ya da yarı göçer olarak yaşıyorlar. Bu ailelerin çocuklarının eğitime erişimi konusunda ciddi çalışmalarımız var. İllerimizde, ilçelerimizde mevsimlik takip işçileriyle ilgili; bunların takip edilmesi, bunlarla ilgili takip ekiplerinin kurulması, nakillerin kolaylaştırılması gibi çok sayıda önlem alınmış durumda” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL