Manşet Teknoloji

Bayraktar AKINCI, Suudi Arabistan semalarında uçacak! Türkiye’den tarihi anlaşma

Baykar ile Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı arasında Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ihracatı ve iş birliği sözleşmesi imzalandı. Bayraktar AKINCI, Suudi Arabistan semalarında uçacak! Türkiye’den tarihi anlaşma Baykar’dan..

Bayraktar AKINCI, Suudi Arabistan semalarında uçacak! Türkiye’den tarihi anlaşma

Baykar ile Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı arasında Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ihracatı ve iş birliği sözleşmesi imzalandı.

Bayraktar AKINCI, Suudi Arabistan semalarında uçacak! Türkiye’den tarihi anlaşma

Baykar’dan yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen Bayraktar AKINCI Projesi kapsamında Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’lar Suudi Arabistan Ordusu’nun envanterine girecek. Anlaşma kapsamında Baykar tarafından eğitim, teknik destek ve lojistik hizmetleri de sağlanacak.

Bayraktar AKINCI TİHA’lar, Suudi Arabistan Krallığı Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde görev yapacak. Yapılan kapsamlı anlaşmayla birlikte gelecek süreçte iki ülkenin yüksek teknoloji geliştirme yeteneğini ileriye taşımak için teknoloji transferi ve ortak üretim konusunda da iş birliği gerçekleştirilecek.

İmza töreni Cidde’de gerçekleştirilen iki ülke heyetlerinin görüşmeleri sonrasında düzenlendi. Anlaşmanın imzaları, törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın huzurunda atıldı.

detail-photo-fancybox-0

Baykar ile Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı arasındaki iş birliği anlaşmasını Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Halid Bin Hüseyin El Bayari imzaladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “İki ülke arasındaki derin bağları güçlendiren önemli bir adım atıyoruz. İmzaladığımız anlaşma, insansız hava araçları teknolojisi alanında yeteneklerimizi artırırken, Suudi Arabistan’ın yüksek teknoloji geliştirme kabiliyetinin gelişmesine katkıda bulunacak. Bu iş birliği sadece ülkelerimiz arasındaki bağları güçlendirmekle kalmayıp, bölgesel ve küresel barışa da katkı sağlamayı hedefliyor.” ifadelerini kullandı.

detail-photo-fancybox-1

– İRTİFA REKORU SAHİBİ

Verilen bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girdiği 29 Ağustos 2021 tarihinden beri operasyonel olarak başarıyla görev yapan Bayraktar AKINCI TİHA, milli havacılık tarihimizin irtifa rekorunu da elinde bulunduruyor.

Milli TİHA Bayraktar AKINCI, 21 Haziran 2022 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri huzurunda gerçekleştirilen dayanım, yüksek irtifa ve yüksek hız testleri kapsamında 45.118 feet (13.716 metre) irtifaya yükselerek rekor kırmıştı.

Bayraktar AKINCI TİHA, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin hemen ardından zorlu hava şartlarında uçarak arama-kurtarma, koordinasyon, güvenlik ve hasar tespit çalışmalarında görev yaptı.

Depremin hemen ardından uçan tek hava aracı olan milli TİHA AKINCI’lardan 9’u deprem sonrası yürütülen faaliyetlerde sürekli uçuşlar gerçekleştirerek etkin olarak görev aldı.

Milli TİHA irtifa rekorunun yanında havacılık tarihinde ilk defa gerçekleştirilen uçuşlarda da yer aldı. Bayraktar AKINCI ve Bayraktar KIZILELMA’nın ilk kez 24 Nisan 2023’te Çorlu’da yapılan testte gerçekleştirdiği ve dünya havacılık tarihinde bir ilk olan yakın kol uçuşunun ardından TEKNOFEST 2023’te ise yeni bir ilke imza attı. İstanbul semalarında taarruzi insansız hava aracı AKINCI ile insansız savaş uçağı KIZILELMA aynı uçuşu birçok kez halka açık olarak icra etti.

– NATO VE AB ÜLKELERİNİN SEMALARINDA

Baykar, rekabete dayalı bir süreç sonucunda Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakarak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla birlikte 2023 yılına 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 için yapılan ihracat sözleşmesiyle başladı. Romanya’ya gerçekleştirilen ihracatla birlikte Bayraktar TB2 SİHA’lar, NATO üyesi 4 ülke, AB üyesi 2 ülkenin envanterine girdi.

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılında İHA AR-GE sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 75’ini ihracattan elde etti.

2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. 2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranı yüzde 99,3 olan Baykar, 1,18 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Savunma ve havacılık sektörünün en çok ihracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu 1,4 milyar dolara ulaştı. Bayraktar TB2 SİHA için 30 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şimdiye kadar 6 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

BAKANLARDAN SUUDİ ARABİSTAN’A AKINCI TİHA İHRACATINI ÖNGÖREN SÖZLEŞMEYE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Baykar ile Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı arasında yapılan Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ihracatı ve işbirliği sözleşmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez turu kapsamında gittiği Suudi Arabistan’da Türkiye Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan Krallığı arasında doğrudan yatırım, savunma sanayisi, enerji, savunma ve iletişim alanlarında anlaşmalar yapıldı. İş insanlarının da eşlik ettiği ziyaretlerde yeni işbirliklerine imza atıldı.

Baykar ile Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı arasında Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ihracatı ve iş birliği sözleşmesi imzalandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin yüksek teknoloji ihracatında savunma ve havacılığın öncü rol oynadığını belirtti.

Kilogram başına ihracat değerini yükseltebilmenin yolunun yüksek teknoloji üretebilmekten geçtiğine işaret eden Kacır, “Savunma sanayi ihracatı, stratejik işbirliklerinin kapısını aralıyor.” ifadesini kullandı.

– “ÜLKEMİZ TİCARET TARİHİNDE SAVUNMA VE HAVACILIK ALANINDAKİ EN BÜYÜK İHRACAT ANLAŞMASI”

Ticaret Bakanı Bolat da paylaşımında şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti büyüyor ve gelişiyor, geliştikçe üretim ve ihracat yapıyor. İhracat yaptıkça ülkemize döviz giriyor, istihdam oluşuyor, yatırım ve üretim artıyor. Ülkemiz ticaret tarihinde savunma ve havacılık alanındaki en büyük ihracat anlaşmasına Suudi Arabistan’da imza atarak hepimizi gururlandıran Baykar’ı ve şirketin Üst Yöneticisi Haluk Bayraktar Bey’in şahsında tüm mühendisleri ve emekçileri candan kutlarım.”

Söz konusu gelişmeyi Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar Twitter hesabından duyurmuş, “Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Bayraktar AKINCI TİHA ihracatı ve işbirliği sözleşmesi imzaladık. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesi hayırlı ve uğurlu olsun.” ifadesini kullanmıştı. AA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL