Diğer Dünya Manşet

Biden’dan Çin açıklaması: Benim dönemimde olmayacak

ABD ve Çin arasındaki küresel rekabetten dolayı ortaya çıkan tartışmalar bitmek bilmiyor. ABD Başkanı Joe Biden, Çin ile rekabet peşinde olduklarını ve Çin’in en güçlü ülke olma hedefine başkanlığı döneminde..

Biden’dan Çin açıklaması: Benim dönemimde olmayacak

ABD ve Çin arasındaki küresel rekabetten dolayı ortaya çıkan tartışmalar bitmek bilmiyor. ABD Başkanı Joe Biden, Çin ile rekabet peşinde olduklarını ve Çin’in en güçlü ülke olma hedefine başkanlığı döneminde erişemeyeceğini söyledi.

Biden’dan Çin açıklaması: Benim dönemimde olmayacak

ABD Başkanı Joe Biden, ilk basın toplantısında, Afganistan’dan 1 Mayıs’a kadar çekilmelerinin zor olduğunu ve Çin’in küresel bir hakimiyet kurmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Biden, görevinin 65. gününde ilk resmi basın toplantısını Beyaz Saray’da düzenledi.

Başkanlığının ilk 100 günü için 100 milyon COVID-19 aşısı hedefi koyduklarını belirten Biden, “Bu hedefimize çoktan ulaştık. Şimdiki hedefimiz ilk 100 günde 200 milyon doz aşı.” ifadesini kullandı.

Biden, Afganistan’dan çekildikten sonra bölgenin güvenliğinin sağlanması için Afganistan’da asker bulunduran NATO müttefikleri ile görüştüklerini ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da bu hafta Brüksel’de NATO müttefikleri ile temasta bulunduğunu kaydetti.

Joe Biden, gelecek planlarına ilişkin, “2024 seçimleri için yeniden aday olmayı planlıyorum.” diye konuştu.

78 yaşındaki Joe Biden’ın, toplantıda “120 yıl önce Senatoya girdiğimde.” şeklinde bir cümle kurması ise sosyal medyada gündem oldu.

Çin’e “rekabet” mesajı

Çin’e yönelik dış politikalarını da değerlendiren Biden, “Çin ile çetin bir karşılaşma değil, bir rekabet peşindeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Biden, Çin Devlet Bakanı Şi Cinping ile uzun süredir tanıştıklarının altını çizerek “Çin dünyada hakimiyet kurma, dünyanın en zengin ve güçlü ülkesi olma hedefinde ama benim başkanlığım döneminde bu olmayacak.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL