Dünya Manşet

BM yardımlar için ‘müzakere’ yürütecek

BM Acil Yardımlar Koordinatörü Griffiths, Gazze’ye yardım müzakereleri için Mısır’a gidiyor. BM yardımlar için ‘müzakere’ yürütecek BM Cenevre Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Griffiths, Gazze’ye yardım ulaştırılmasının kendileri için öncelik..

BM yardımlar için ‘müzakere’ yürütecek

BM Acil Yardımlar Koordinatörü Griffiths, Gazze’ye yardım müzakereleri için Mısır’a gidiyor.

BM yardımlar için ‘müzakere’ yürütecek

BM Cenevre Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Griffiths, Gazze’ye yardım ulaştırılmasının kendileri için öncelik olduğunu vurgulayarak, “Yardımların nasıl ulaştırılacağı konusunda İsrailliler, Mısırlılar ve Gazzelilerle sürekli derin müzakerelerde bulunuyoruz. Bununla ilgili bu sabah olumlu haberler bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Gazze’ye yardımların ulaştırılması konusundaki müzakereleri desteklemek üzere yarın Kahire’ye gideceğini bildiren Griffiths, burada Mısırlı yetkililerle görüşeceğini, Mısırlıların kendilerine çok yardımcı olduğunu kaydetti.

İsrail ile de anlaşmaya varmaları gerektiğini aktaran Griffiths, onlarla da güçlü şekilde müzakere içinde olduklarına işaret etti.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 291’i asker 1300 İsraillinin öldüğü, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 2 bin 750 kişinin öldüğünü, 9 bin 700 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 58 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 1250 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

İsrail’in saldırılarında ayrıca 11 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Lübnan’ın güneyindeki İsrail sınırında 8 Ekim’den bu yana Hizbullah ve İsrail ordusu arasında çıkan çatışmalarda ise şu ana kadar 3 sivil ile 4 Hizbullah milisi ve 2 Filistin İslami Cihad Hareketi üyesi öldü. Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri öldü.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL