Ekonomi Manşet

Borsa iki kere devre kesti! İşlemler durduruldu…

BIST 100 endeksinde düşüşün yüzde 5’i aşmasıyla devre kesici çalıştı. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada “Borsamız Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine..

Borsa iki kere devre kesti! İşlemler durduruldu…

BIST 100 endeksinde düşüşün yüzde 5’i aşmasıyla devre kesici çalıştı. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada “Borsamız Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur” denildi.

Borsa iki kere devre kesti! İşlemler durduruldu…

Borsa İstanbul’da işlemler 17.19 itibarıyla yeniden işlem başladı. Fakat kayıpların artarak yüzde 7’ye ulaşması sebebiyle borsada ikinci kez devre kesici faaliyete geçerek işlemler yine durduruldu.

İKİNCİ DEVRE KESİCİ

Borsa İstanbul AŞ, BIST 100 endeksindeki kayıpların yüzde 7’yi aşmasıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin çalıştığını ve pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak 2. kez durdurulduğunu duyurdu.

Borsa İstanbul’un Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girmesine ilişkin yaptığı açıklama, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, ”Saat 17.23:13 itibarıyla endekse bağlı devre kesicinin ikinci seviyesi tetiklenmiş ve Pay Piyasası’ndaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’ndaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası’ndaki (BAP) Pay Senedi Repo Pazarı’nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur.

Pay Piyasası’nda varant, sertifika ve yeni pay alma hakkı kuponu sıralarında işlemler bugün yeniden başlatılmayacak, diğer işlem sıralarında saat 18.01’de kapanış seansı ile yeniden başlatılacaktır. VİOP Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde işlemler sürekli işlem yöntemiyle saat 18:08’de yeniden başlatılacaktır. BAP Pay Repo Pazarı’nda işlemler bugün yeniden başlatılmayacaktır.” ifadelerine yer verildi. (AA)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL