Ekonomi

Büyükbaş hayvancılığa 600 bin lira destek

Ziraat Bankası, ‘Tarım Ekosisteminin Finansmanı’ olarak adlandırdığı tarım bankacılığı stratejisi kapsamında uygulamaya koyduğu kredilere bir yenisini daha… Banka, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesine yönelik olarak 2020 yılında uygulamaya koyduğu projenin ardından bu..

Büyükbaş hayvancılığa 600 bin lira destek

Ziraat Bankası, ‘Tarım Ekosisteminin Finansmanı’ olarak adlandırdığı tarım bankacılığı stratejisi kapsamında uygulamaya koyduğu kredilere bir yenisini daha…

Banka, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesine yönelik olarak 2020 yılında uygulamaya koyduğu projenin ardından bu kez de büyükbaş süt hayvancılığının desteklenmesi amacıyla ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var- Büyükbaş’ projesini hayata geçirdi.

614 BİN KÜÇÜKBAŞ

Projeyle ilgili açıklama yapan Ziraat Bankası Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ferhat Pişmaf, “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projemizin ilk bölümü olan küçükbaş hayvancılıkta çok iyi sonuçlar aldık. Bu kapsamda 39 il valiliğimizle işbirliği protokolü imzaladık. Projede yaklaşık 6 bin 700 üreticimize 1 milyar TL kredi kullandırdık. Bu kredilerle 614 bin baş koyun ya da keçinin sürüye katılmasını sağladık” diye konuştu.

ÖZ KAYNAK İSTENMİYOR

Büyükbaş projesinde kooperatif ve birliklerle işbirliği yapacaklarını ifade eden Pişmaf, şunları söyledi:

“Üreticilerimize işletmelerindeki büyükbaş süt hayvanı sayısını artırabilmeleri amacıyla 600 bin TL’ye kadar uzun vadeli ve düşük faizli tarım kredisi imkanı sunuyoruz. Hayvan alım bedelinin tamamına kadar kredi kullandırılacak, diğer bir deyişle üreticilerden öz kaynak katkısı istenmeyecek. Amacımız, süt üretimi yapan küçük ölçekli aile işletmelerini orta ölçeğe çıkarmak.”

84 AY VADE

İlk 18 ay anapara ödemesiz olmak üzere 84 aya kadar taksit imkanı verileceğini anlatan Pişmaf, kredinin teminatının krediyle alınan hayvanların rehni ve kefaletle sağlanacağını; geri ödemelerin ise süt bedellerinin belirli kısmından kesinti yapılarak gerçekleştirileceğini söyledi. Üreticiye yansıyacak faiz oranı yıllık yüzde 1.1-5.5 aralığında olacak. Projeden, gerekli şartları sağlayan ve bankayla protokol imzalayan tarımsal üretici örgütlerinin ortak/ üyeleri yararlanabilecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL