Manşet Sağlık

Çayı sakın böyle içmeyin! Ölümcül tehlikesi var

Türkiye’de en çok tüketilen ürünlerin başında çay geliyor. Uzmanlar, çayın kaynar derecede sıcak içilmesinin kanser riskini beraberinde getirdiği uyarısında bulundu.    Çayı sakın böyle içmeyin! Ölümcül tehlikesi var Ülkemizde sabah,..

Çayı sakın böyle içmeyin! Ölümcül tehlikesi var

Türkiye’de en çok tüketilen ürünlerin başında çay geliyor. Uzmanlar, çayın kaynar derecede sıcak içilmesinin kanser riskini beraberinde getirdiği uyarısında bulundu.   

Çayı sakın böyle içmeyin! Ölümcül tehlikesi var

Ülkemizde sabah, öğle ve akşam en çok tüketilen ürünlerin başında çay geliyor. Durum böyle olunca çayın nasıl içilmesi gerektiğine yönelik de ciddi soru işaretleri ortaya çıkıyor. İşte uzmanlar, çayla ilgili büyük bir tehlikeyi kamuoyunun bilgisine sundu.

Sakın ama sakın sıcak içmeyin

Yapılan yeni araştırmalar ile birlikte özellikle sigara içenleri bir kötü sonuç beklediği bilgisine ulaşıldı. Söz konusu araştırma, her gün sigara içen ve alkol tüketenlerin içtiği çayı sıcak içmemesi gerektiğini gözler önüne serdi.

Çay ile ilgili yapılan önemli araştırma Annals of Internal Medicine isimli tıp dergisinde yayınlandı. Çalışmaya göre; sıcak veya çok sıcak çay içmek, özellikle sigara içen ve alkol tüketen kişilerde büyük bir tehlike yaratarak yemek borusu kanseri riskini beş kat artırmakta.

Dünyada en sık görülen 8’nci kanser türü

Yemek borusu kanseri, dünya genelinde en sık görülen sekizinci kanserdir. Ölümcül bir hastalık olarak bilinen yemek borusu kanseri, her sene yaklaşık 400 bin kişinin ölümüne sebep olmaktadır.

Boğazı tahriş ediyor

Çayı haricinde başka çok sıcak içeceklerin de yemek borusunu alkol ve duman gibi kansere neden olan ajanlara karşı daha savunmasız kılabileceği biliniyor. Sıcak sıvı, yemek borusunun astarının tahriş olmasına neden olabiliyor, iltihaplanmaya ve hücrelerin daha hızlı çoğalmasına sebep olabiliyor.

İçilen çay veya başka bir sıcak sıvı, yemek borusunu kaplamakta olan hücrelerin bariyer işlevini bozabildiği gibi orada yer alan dokuda diğer kanserojenlerden daha fazla hasara açabiliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL