Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alım gücünü eskisinin üzerine çıkaracağız

AK Partili milletvekilleri ile buluştuğu toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomide yeni safhaya geçildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alım gücünü eskisinin üzerine çıkaracağız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Alım gücünü eskisinin de üzerine..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alım gücünü eskisinin üzerine çıkaracağız

AK Partili milletvekilleri ile buluştuğu toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomide yeni safhaya geçildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alım gücünü eskisinin üzerine çıkaracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Alım gücünü eskisinin de üzerine çıkaracağız. Hem vatandaşımızı ezdirmeyeceğiz hem de hedeflerimizden sapmayacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan muhalefet liderlerinin “6’lı masa” toplantısına ilişkin ise “Sokakta yüz yüze bakmayacakları aynı masada toplanmışlar, üzerinde anlaştıkları adayları yok” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

* 2020 ve 2021 Ramazan aylarını salgın münasebetiyle kısıtlamaların gölgesinde geçirmiştik. Bu ramazan ayında da maalesef Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı ekonomik insani trajedilerle girdik. İstihdam, üretim, ihracat gibi alanlarda gösterdiğimiz başarılarla küresel boyuttaki krizden ülkemizi ayırdık. Salgın tehdidini büyük ölçüde geride bıraktık, yakında kalan izlerini de sileceğiz

* 20 Aralık’tan itibaren opsiyonları tekrar istikrara kavuşturduk. Karadeniz’in kuzeyinde başlayan savaş ile piyasalardaki dengesizliği iyice artırdı. Küresel düzeyde yaşanan her gelişme bizi de yakından ilgilendiriyor. Bir de buna yanına gözünü para bürümüş fırsatçıları eklediğimizde, milletimiz yüksek fiyatlarla karşılaşmaktadır. Avrupa ülkelerinin çoğu bizden daha vahim tablolarla karşılaşmaktadır. Tüm bunlar bizim milletimize karşı sorumluluğumuzu ortadan kardıran bahaneler değil, olamaz.

* Karşımıza çıkan tabloya bakarak tarihi bir karar verdik. Ekonomimizi faiz, enflasyon sarmalına sokup işsizliği artıracaktık. Ya da yeni bir paradigmayı ortaya koyacaktık. Biz 2. sine karar verdik. Ekonomimizi yatırım, üretim, istihdam, cari fazlayla üretim planına geçtik. Salgınla birlikte yeniden yapılan küresel üretim sisteminde ülkemizi önde gelen merkezlerden biri haline getirmek için harekete geçtik.

“YENİ SAFHAYA GEÇİYORUZ”

* Altını çizerek ifade ediyorum. Bu gerçekler vatandaşlarımızın günlük hayatta yaşadığı sıkıntılara bihaber kaldığımız anlamına gelmiyor. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden yapma kararımızdan geri adım atmadık, atmayacağız.

* Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına gireceğiz. Bu yeni kızıl elmamızdır. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Alım gücünü eskisinin de üzerine çıkaracağız.

* Hedefimiz insanlarımızın Fahiş Fiyat artışları ve enflasyon sebebiyle gerileyen alım güçlerini eskisinden üstüne çıkarmaktır. Asgari ücret artışıyla bu telafiyi bir nebze gerçekleştirmiştik.

* Ancak Ukrayna-Rusya krizinin enerji ve gıda başta olmak üzere emtiya fiyatlarını tekrar yükselişe getirmesiyle beraber yeni krizleri de meydana getirdi. Hem vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyecek, hem de bizi dünyanın 10 büyük ekonomisinden vazgeçirmeyecek…

“TÜRKİYE’NİN TARİHİ FIRSATI KAÇIRMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

* Milletimiz, asırlardır beklediği yere ulaşmaya, bir el uzatımı uzaklıkta olduğunu biliyor. Milletimize sözümüz var; Türkiye’nin bu tarihi fırsatı kaçırmasına izin vermeyeceğiz.

*AK Parti olarak, ülkemizi 20 yıldır en ileri demokrasi kalkınma seviyesine çıkarmak için çalışırken birkaç konu üzerine titredik. Birincisi yatırım seferberliği… Edirne’de bütün buğday tarlalarını katran, zift bürümüş. Anlatırsak, bunu kalplere gönüllere kazırsak, vatandaş da “doğru ya, bunlar hakikaten varmış” der. Ülkemizin her vatandaşının hayatına dokunan eserler kazandırdık. Türkiye’nin temel altyapı konusunda kayda değer eksiği kalmamıştır.

* Çankaya’dan buraya geliyorum. Gelirken çukur, çamurlardan geçinmiyor. İstanbul farklı mı? Orası da aynı. Şu an yeniden eski Türkiye geri geliyor. Bunları milletimize anlatmaya mecburuz. Milletimiz de buradan hareketle bunların notunu versin.

“SAVUNMA SANAYİİDE KİMSENİN CESARET EDEMEYECEĞİ ADIMLAR ATTIK”

* Üzerine titrediğimiz alanlardan biri de savunma sanayimizdi. Sınırlarımızı koruyacak güçlü bir orduya, içeride güvenliği sağlayacak polis, jandarmaya ihtiyaç vardır. İşe önce terörle mücadele ile başladık. Daha fazla kan dökülmeden suhuletle çözmek için, kimsenin cesarete edemeyeceği adımlarla biz attık.

* Kahraman askerlerimizin, polislerimizin, jandarmamızın gayretleriyle terörü sınırlarımız içerisinde tamamen bitirme noktasına geldik. Türkiye, yıllardır devam eden terörle mücadelesinde, sadece siyasi değil, savunma sanayi anlamında da ciddi ambargolara maruz kalmıştır.

* Vatanımızın bütünlüğüne göz dikenler, sınırlarımızın içinde ve dışında hareket haline geçerken savunma sanayimiz emekleme dönemini geride bırakmış, adım atar hale gelmişti. Dün Filipinler’e ATAK helikopter ihraç etmek için gitti. Biz şimdi helikopter ihraç eder hale geldik. Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarları neyse ona göre hareket ettik.

* Artık konvansiyonel sistemlerin ötesine geçip, çalışmalarımıza uzayı da dahil ettiğimiz bir alandayız. Elbette hala çözmemiz gereken sıkıntılarımız, tamamlamamız gereken projelerimiz var. Ama artık sıkıntılı süreçleri geride bıraktığımızdan emin olabilirsiniz.

* Partimiz genel başkanından, sandık müşahidine kadar tüm kurumlarıyla milletin emrindedir. Partimizin gücü, milletimizle arasındaki gönül bağıyla orantılıdır. Dışarıdan ve içeriden hangi destekleri alırlarsa alsınlar, milletimizin bunlara ülkenin kaderini teslim etmiyor, etmeyecektir.

“SOKAKTA KARŞILAŞSALAR SELAM VERMEYECEKLER”

* İdeolojik saplantılarının kamunun arkasına saklayan bir kesin, milletin temsilcilerine de çelme çakmaktan geri durmamıştır. En şanlı zaferi 15 Temmuz olan bu yeni dönemde, Türkiye’nin bölgesel güç olmak yoluna hepimiz şahit olduk. Önümüzdeki önemli kılan 2023 Haziran’ın da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleridir.

* Bu seçim öyle bir seçimdir ki sokakta yüz yüze bakmayacakları aynı masada toplamıştır. 6’lı masa… Aynı durumu Macaristan’da gördük. Bunlara karşı çok gayret edip gereken dersi de kalan süre içerisinde mahalle mahalle dolaşmak suretiyle 2023 Haziran’ı Cumhur İttifakı olarak istediğimiz hedefe kavuşurcasına gerçekleştirmemiz lazım. Üzerinde uzlaştıkları, bir adayı, demokrasi adımı, bir proje yok. Cumhurbaşkanı adaylığı meselesinde dışarıya renk vermese de arka planda saç saça bir kavga yaşandığı anlaşılıyor.

* Bu millet artık bunlara bu fırsatı asla vermeyecek. Demokrasi babında kürsüde ettikleri lafları, sırıtan suratların gerisindeki kin ve nefret sızıntıları zaten boşa çıkartıyor. Geriye kala kala masada oturma düzenini beceremeyen yarım düzine muhteris kaldı. Şimdi bizim ülkenin ve milletin hayrına olan hiç bir konuda adım atamayan bu zavallılara Haziran 2023’te vereceğimiz ders kaldı.

* AK Parti Grubu ve Cumhur İttifakı olarak Meclis’imizin en verimli çalışmasından bizler sorumluyuz. Bunu unutmayalım. Meclisimizin tarihinin en verimli yasama dönemlerinden birini geçirmektedir. Hiç unutmayacağımız bir şey var. Tek millet, tek bayrak, tek vatan

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL