Dünya Manşet

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE’de: İlişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyine çıkartacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ve Katar ziyaretlerinin ardından Körfez turunun son durağı olan Birleşik Arap Emirlikleri’nde. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al..

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE’de: İlişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyine çıkartacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ve Katar ziyaretlerinin ardından Körfez turunun son durağı olan Birleşik Arap Emirlikleri’nde. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İmzalayacağımız ortak mutabakat metniyle ilişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyine çıkartmış olacağız” açıklamasını yaptı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Al Nahyan’a TOGG hediye etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE’de: İlişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyine çıkartacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Katar ziyaretlerinin ardından, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan tarafından resmî törenle karşılandı.

“SAVUNMA SANAYİ FUARLARINA TÜRKİYE’DEN SAĞLANAN YOĞUN KATILIM MEMNUNİYET VERİCİ”

“İmzalayacağımız ortak mutabakat metniyle ilişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyine çıkartmış olacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yatırımların teşviki, güvenlik, yenilenebilir enerji ve taşımacılık gibi alanlarda hukuki altyapıyı sağlamlaştıralım istiyoruz. Abu Dabi’de düzenlenen savunma sanayi fuarlarına Türkiye’den sağlanan yoğun katılım memnuniyet vericidir. 25-28 Temmuz’da İstanbul’da düzenlenecek savunma sanayi fuarında inşallah bu iş birliğimiz gelişecektir. Abu Dabi kitap fuarına onur konuğu olarak davet edilmekten onur duyuyorum. Abu Dabi’de Türk Kültür Merkezi’mizin açılışını yaparak iş birliğimizi geliştirelim istiyoruz. Bugün alacağımız kararların hayırlara vesile olmasını Rabbim’den niyaz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

detail-photo-fancybox-0

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Al Nahyan’ın, El Vatan Sarayı’ndaki tören alanında yerlerini almalarının ardından iki ülkenin milli marşları çalındı. Erdoğan, tören kıtasını selamladı. Heyetlerini birbirine takdim eden Erdoğan ve Al Nahyan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A DEVLET NİŞANI TAKDİM EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile baş başa görüşme gerçekleştirdi.

detail-photo-fancybox-1

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Al Nahyan tarafından Devlet Nişanı takdim edildi.

detail-photo-fancybox-2

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Al Nahyan daha sonra ise 30 Kasım-12 Aralık 2023 tarihleri arasında Dubai’de düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Zirvesi (COP28) için hazırlanan bileklikler ile poz verdi.

ERDOĞAN: MUTABAKAT METNİYLE İLİŞKİLERİMİZİ ORTAKLIK DÜZEYİNE ÇIKARTACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

İmzalayacağımız ortak mutabakat metniyle ilişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyine çıkartmış olacağız. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey mekanizmasıyla ilişkilerimizin en üst düzeyde düzenli şekilde ele alınmasını sağlayacağız. Anlaşmanın iş dünyamıza tanıtılması için sonbaharda İstanbul’da Ticaret ve Yatırım Forumu düzenlenmesinde fayda görüyoruz. Yatırımların teşviki, güvenlik, yenilenebilir enerji ve taşımacılık gibi alanlarda hukuki altyapıyı sağlamlaştıralım istiyoruz.

detail-photo-fancybox-4

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, AL NAHYAN’A TOGG HEDİYE ETTİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan’a TOGG hediye etti.

ÖNEMLİ ANLAŞMALARIN İMZALANMASI GEREKİYOR

Türkiye-BAE arasında önemli anlaşmaların imzalanması bekleniyor. CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk, Körfez turunun son durağı BAE’deki görüşmelere ilişkin beklentileri şu ifadelerle anlattı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşamki Katar’daki ziyaretinin ardından Abu Dabi’ye geldi. Bulunduğum yer Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikili görüşmeler ve heyetler arası görüşmelerin yapılacağı yere çok yakın. Aynı zamanda arkamdaki binada da akşam Türkiye-BAE İş Forumu’nun düzenleneceği alan.

Burada Körfez Ülkelerinde bu mevsimde görüşmeler akşam yapılıyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez Turundaki görüşmeleri akşam yapılıyor.

“ANA GÜNDEM EKONOMİ”

Bu görüşmeler çok önemli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son zamanlarda çıkmış olduğu ziyaretlerin en kalabalığı. Çok sayıda iş insanı, bakanlar, devlet kadrolarından önemli isimler var. Elbette ana gündem EKONOMİ. Ekonomi başlığı altında; teknoloji, savunma sanayi, turizm, enerji var. Pek çok sayıda iş insanı burada. Yatırımlar konuşuluyor, iş birlikleri yapılıyor, anlaşmalar imzalanıyor. Aynı zamanda iletişim alanında da anlaşma yapıldı. İlk gün TÜRKİYE-Suudi Arabistan arasında iletişim başkanlığı tarafından bir anlaşma yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşamki önemli görüşmelerin ardından burada kalacak ve yarın da KKTC’ye geçecek. Kıbrıs’ın Ercan Havalimanı Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yıldönümü münasebetiyle törene katılacak. Orada da önemli mesajlar vermesi bekleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL