Dünya Manşet

Cumhurbaşkanı Erdoğan Stoltenberg’i kabul etti: Görüşmeye yeni bakanlar da katıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’ndeki kabul, saat 14.20’de gerçekleşti. Görüşmeye yeni bakanlar da katıldı. Stoltenberg, görüşme sonrası şunları söyledi: İsveç’in de..

Cumhurbaşkanı Erdoğan Stoltenberg’i kabul etti: Görüşmeye yeni bakanlar da katıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’ndeki kabul, saat 14.20’de gerçekleşti. Görüşmeye yeni bakanlar da katıldı. Stoltenberg, görüşme sonrası şunları söyledi: İsveç’in de NATO’ya katılmasını isteriz. Oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirildi. Türkiye son derece değerli bir NATO müttefikidir. İsveç Türkiye’nin endişelerini karşılamak istiyor. İsveç, Türkiye ve NATO 12 Haziran’da bir araya gelecek…

Cumhurbaşkanı Erdoğan Stoltenberg’i kabul etti: Görüşmeye yeni bakanlar da katıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Stoltenberg arasındaki görüşme saat 14.00’da Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde başladı.

Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri ‘Türkiye’ye teşekkür ediyorum, Kosova’ya ekip yolladığı için. Türkiye’yi depremden sonra ziyaret etmiştim, NATO büyük destek sağladı. Erdoğan’ı yeniden seçilmesi konusunda da tebrik ettim. Yeni gündemimizle ilgili de konuştuk. Ukrayna’ya desteğimizden bahsettik. İsveç’in NATO üyeliğini de konuştuk. Türkiye’nin meşru güvenlik endişeleri var’ dedi.

İsveç’in yeni terör yasasını yürürlüğe koyduğunu hatırlatan Stoltenberg şu ifadeleri kullandı;

‘İsveç kendine düşen sorumlulukları yerine getirdi. Bizim toplumumuzda gösteri özgürlüğü var. Bunu organize edenler İsveç’in NATO2ya girmesini engellemek istiyor.’

Stoltenberg, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben haftaya kalıcı mekanizmaların 12 Haziran’da bir araya gelmesi üzerine anlaştık’ dedi.

detail-photo-fancybox-0

YENİ BAKANLAR DA KATILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in görüşmesine Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve İbrahim Kalın eşlik etti.

İsveç, yeni terör yasasıyla terör örgütüne üyeliğe hapis cezası getirirken bu tür gösteriler karşısında yasanın muğlak olduğu yorumları yapılmıştı.

YASA İLE NELER DEĞİŞECEK?

1 Haziran’da yürürlüğe giren yasa ile ağırlaştırıcı nedenler olması halinde en az 2, en fazla 8 yıl hapis cezası verilebilecek.

Ayrıca yasa ile terör örgütlerini finanse eden veya destekleyen kişileri gözaltına alma ve yargılama konusunda da yetkileri genişleyecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL