Manşet Siyaset

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi adımı duyurdu! Onaylama kararı aldık

Erdoğan, ”Türkiye, iklim değişikliği konusunda tarihi bir adım atıyor. Önümüzdeki ay Meclis’in yeni yasama yılının başlamasıyla bu anlaşmayı onaylama kararı aldık. BM Genel Kurulu’nda duyurduğumuz bu kararımızın ülkemize ve dünyaya..

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi adımı duyurdu! Onaylama kararı aldık

Erdoğan, ”Türkiye, iklim değişikliği konusunda tarihi bir adım atıyor. Önümüzdeki ay Meclis’in yeni yasama yılının başlamasıyla bu anlaşmayı onaylama kararı aldık. BM Genel Kurulu’nda duyurduğumuz bu kararımızın ülkemize ve dünyaya hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi adımı duyurdu! Onaylama kararı aldık

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Geçtiğimiz hafta BM 76. kurul toplantısına istişare etmek üzere New York’a gittik. Yaptığımız görüşmelerde, ülkemizin temel yaklaşımını tüm dünyaya paylaşma fırsatı bulduk. Uzunca bir süredir dünya 5’ten büyüktür itirazıyla dile getirdiğimiz değişiklik talebimizi ‘Daha adil bir dünya mümkün’ diyerek bir adım öteye taşıdık. Salgından gelişmiş ülkeler çok daha fazla zarar görmüştür. Dünyanın adalet çağrısına verme niyeti olmayanların, sağlık ve iklim krizlerindeki yaklaşımları farklı göstermeleri elbette zordur. Bu krizler zengin fakir kriteri etki etmeden herkesi etkiliyor. Türkiye olarak bu fotoğraf içinde kendimizle birlikte tüm insanlığın ortak hissiyatını ifade eden bir duruş sergiliyoruz. Bölgemize ve dünyaya dair tespitlerimiz çok daha iyi anlaşılıyor. Dün küresel sistemdeki çarpıklara bizim itirazlarımızı kaygısız kalanlar, bugün aynı itirazı etmeye başladı. BM’yi yapısal eksiklerine rağmen hala sorunlarını çözecek en önemli platform olarak görüyouz. Suriye’den Afganistan’a Filistin’den Kıbrıs’a dünyanın kanayan yarası olan kriz alanlarında ilkeli duruş gösterdik. Yeni Türkevi binamız Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden esintiler taşıyan, şimdiden şehrin sembollerinden biri haline geldi. Hem kendi vatandaşlarımıza hem dost ve kardeşlerimize muhteşem hizmetler vereceğimiz bu eserin hayırlı olmasını diliyorum.

“TÜRKİYE TARİHİ BİR ADIM ATIYOR”

Türkiye 2053 vizyonumuzun en kritik hedeflerinden biri olduğuna inandığım, iklim değişikliği konusunda tarihi bir adım atıyor. 2015 yılında Paris İklim Anlaşması’na muvakkafat veren devletler arasında yer alıyordu. Önümüzdeki ay Paris İklim Anlaşması’nı onaylama kararı aldık. Kasım ayında Glasgow’da yapılacak İklim Değişikliği Zirvesi’ne kadar onay sürecini tamamlamış olacağız. Orta ve uzun vadeli tüm kalkınma programlarımızı yeşil kalkınma devriminin gerektirdiği yapısal dönüşümün rehberliğinde hazırlayacak ve yürüteceğiz. Nice sessiz devrimleri hayata geçiren Türkiye’de yeşil kalkınma devrimini de inşallah milletimize biz kazandıracağız.

“210 MİLYAR DOLARI GERİDE BIRAKTI”

Türkiye ekonomisi, salgın şartlarını ve daha önce yaşadığı kimi sıkıntıları hızla geride bırakarak hak ettiği yere doğru hızla yol alıyor. İstihdam kapasitesi hızla artıyor. Uluslararası yatırımcıların ekonomimize olan ilgisi giderek güçleniyor. Salgın döneminde tüm dünyada adeta kepenkler indirilirken biz üretimi ve istihdamı sürdürebilmek için devletimizin imkanlarını seferber ettik. Sanayide çarkların durmaması için her türlü gayreti gösterdik. Kamu yatırımlarını kararlılıkla sürdürdük. Ülkemizin yıllık ihracatı tarihimizin en yüksek seviyesine ulaşarak 210 milyar doları geride bıraktı. İstihdamımız da düzenli olarak artıyor. Ülkemizin tüm imkanlarını harekete geçirmenin gayreti içindeyiz. Büyüyen, gelişen, kalkınan, güçlenen Türkiye’den rahatsız olanlar iş dünyasının ve halkımızın moralini bozmaya çalışıyor.

AZİZ SANCAR BURS PROGRAMI BAŞLIYOR

Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar adına ocakta doktora sonrası araştırma bursu programı başlatıyoruz. Yer alacak öğrencileri Aziz hocamız seçecek.

YÜZ YÜZE EĞİTİM MESAJI

Eğitim en çok önem verdiğimiz alandır. Salgın sürecinde uzaktan yürütülen eğitim öğretim faaliyetlerinin yüz yüze eğitimin yerini alamadığını gördük. Okul öncesi 6 Eylül’de başlayan eğitim faaliyetleri başarıyla yürüyor. 1,5 yıllık aranın ardından elbette ufak tefek aksaklıklar olmuştur. İlgili kurumlarımız tarafından süratle giderilmiştir. Pek çok üniversitemiz önceden ilan ettikleri akademik takvime uygun şekilde eğitim öğretim faatliyetlerini başlattı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL