Manşet Teknoloji

Deprem anında hayat kurtaracak! Üniversite öğrencileri geliştirdi: Cep telefonlarında kullanılacak

TEKNOFEST İzmir’e katılan üniversite öğrencileri, deprem ve birçok afet anında cep telefonlarına telsiz işlevi kazandıracak cihaz tasarladı. Mezun ve öğrencilerinden oluşan ekip, afet anında iletişim sorunlarını aşmak amacıyla cep telefonlarının..

Deprem anında hayat kurtaracak! Üniversite öğrencileri geliştirdi: Cep telefonlarında kullanılacak

TEKNOFEST İzmir’e katılan üniversite öğrencileri, deprem ve birçok afet anında cep telefonlarına telsiz işlevi kazandıracak cihaz tasarladı. Mezun ve öğrencilerinden oluşan ekip, afet anında iletişim sorunlarını aşmak amacıyla cep telefonlarının telsiz gibi kullanılması için ‘mikro telsiz’ geliştirdi.

Deprem anında hayat kurtaracak! Üniversite öğrencileri geliştirdi: Cep telefonlarında kullanılacak

Ege Üniversitesi (EÜ) mezun ve öğrencilerinden oluşan ekip, afet anında iletişim sorunlarını aşmak amacıyla cep telefonlarının telsiz gibi kullanılması için “mikro telsiz” tasarladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde düzenlenen havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST İzmir’de üniversite ekiplerinin geliştirdiği çok sayıda proje sergileniyor.

DEPREM ANINDA HAYAT KURTARABİLİR

AA’nın 9’uncu kez global iletişim ortağı olduğu Çiğli Havaalanı’ndaki TEKNOFEST’te, EÜ mezun ve öğrencilerinin İzmir’de yıkıma yol açan 30 Ekim 2020’deki depremin ardından üzerinde çalışmaya başladığı proje de yer alıyor.

Depremlerde baz istasyonlarının bulunduğu binaların zarar görmesi, elektrik kesintisi ve yoğun kullanım nedeniyle telefon iletişimindeki sıkıntıları göz önünde bulunduran EÜ ekibi, bunlardan etkilenmeyecek telsiz iletişimini yaygınlaştırmak için “mikro telsiz” geliştirdi. Afet anında cep telefonlarına takılacak cihazla, telefonun telsize dönüştürülerek diğer telsizlerle bağlantı kurulması amaçlanıyor.

detail-photo-fancybox-0

“MİKRO TELSİZLER DAHA HIZLI ONARILABİLİYOR”

Saygılı, AA muhabirine afet anında GSM hatlarında oluşabilecek iletişim sorununu çözmeyi hedefleyen mikro telsizin, telsiz ihtiyacının giderilmesine yönelik ithalatın da önüne geçebileceğini söyledi.

Mikro telsizin yazılım tabanlı çalışacağını ifade eden Saygılı, “Bizim geliştirdiğimiz bir cihaz ile telefonunuzdan diğer telsizlerle haberleşebiliyorsunuz. Bu noktada kullanacağınız telsiz çok daha ucuz oluyor, çok daha erişilebilir oluyor, güncel kalabiliyor ve kişiselleştirilebiliyor.” dedi.

Mikro telsizin telefonun şarj bölgesine takılarak kullanılabildiğini anlatan Saygılı, “Mikro telsizi telefona takarak bağlantı gerçekleştirebiliyorsunuz, sonra mobil uygulama üzerinden haberleşmeye devam edebiliyorsunuz. Ara yüz üzerinden gerekli frekans seçimleri yapılabilir.” açıklamasında bulundu.

detail-photo-fancybox-2

Saygılı, mikro telsizin diğer telsizlere göre çok daha az arızalandığını ve çok daha hızlı onarılabildiğini belirtti.

Ürünü geliştirmeye devam ettiklerini dile getiren Saygılı, “Boyutunu yarıya düşürmeyi, güç verimini artırarak telefon bataryasını yormadan bu işi ilerletmeyi istiyoruz. Ülkemizde endüstride kullanılacak haberleşme teknolojilerini ilerletmek için çalışma yapacağız. Şu an şirketleşme aşamasındayız.” diye konuştu. AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL