Gündem Manşet

Devletten sıcak yuva! Afetzedeye villa tipi ev

6 Şubat depremlerinden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı’nda köy evlerinin inşasında sona gelindi. Yüzde 70’i tamamlanan villa tipi evler çevre düzenlemesinin ardından teslim edilecek. Devletten sıcak yuva! Afetzedeye villa tipi ev Kahramanmaraş..

Devletten sıcak yuva! Afetzedeye villa tipi ev

6 Şubat depremlerinden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı’nda köy evlerinin inşasında sona gelindi. Yüzde 70’i tamamlanan villa tipi evler çevre düzenlemesinin ardından teslim edilecek.

Devletten sıcak yuva! Afetzedeye villa tipi ev

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde en çok etkilenen Gaziantep Nurdağı’nda depremzede vatandaşların barınma ihtiyaçlarını gidermek üzere başlatılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), villaları aratmayan görünümü ve alt yapı üstünlüğüyle görenleri kendine hayran bırakan köy evleri için çalışıyor.

Ekran görüntüsü 2023-09-15 114709

ÇEVRE DÜZENLEMESİ KALDI

7 köy ve 310 adet köy evi projesinin yüzde 70’inin tamamlandığının belirten Köy Evleri İnşaatları Saha Şefi Akan Bilir, “Gedikli köyünde toplam 47 tane ev ve 10 tanede ahır var. Evler 3+1 ve 5 ayrı tipte oluşturuldu. Gedikli ve Mesthöyük’te kaba inşaatlar bitti. Çevre düzenlemeleri de bittikten sonra teslimatını yapacağız. 9 şiddetindeki depreme dayanıklı yapılar, villalarla eş değer oldu” dedi.

Ekran görüntüsü 2023-09-15 114704

KONTEYNER KENTTE KIŞ HAZIRLIĞI

Malatya’nın Yeşilyurt İlçesi’ndeki Bostanbaşı Konteyner Kent sakinleri, kışın tüketmek üzere domates, biber, patlıcan ve dolmalıkları kurutmaya başladı. Depremzedeler, hazırladıkları sebzeleri, konteyner kentteki evlerin önünde bulunan masa üzerinde ya da tellere asarak kurutup kışa hazırlık yapıyor. Konteyner Kent sakinlerinden Yüksel Gürbüz, “Temelli Mahallesi’nde bulunan ve kiracılarımızın oturduğu evimiz yıkıldı. Fahri Kayan Mahallesi’ndeki evimiz de bir hafta içerisinde ekiplerce yıkılacak. Eşimle burada yaşıyoruz. Bakalım nereye kadar bu şekilde yaşayacağız” dedi.

TOKİ’DEN YÜZDE 25 İNDİRİM KAMPANYASI

Bakan Özhaseki, “TOKİ’den konut ve iş yeri alan vatandaşlarımız, kalan borçlarını peşin ödemek isterlerse yüzde 25 oranında indirimden faydalanabilecek” dedi.

Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki, TRT Haber’de TOKİ aracılığıyla alınan ve geri ödemeleri devam eden konut ve iş yerleri için yüzde 25 indirim kampanyası düzenlediklerini duyurdu. Kampanyadan, geri ödemesi 2022 yılı Haziran ayının sonuna kadar başlamış olanlar faydalanabilecek. Alıcılar borcunu peşin olarak kapatması durumunda yüzde 25 oranında indirim imkânından yararlanabilecek. Borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla ödeme yapanlar da kampanyadan kısmi olarak faydalanabilecek.

21 EYLÜL’DE BAŞLAYACAK

Konut ve işyeri alıcıları, borç kapatma tarihi itibarıyla hesaplanacak borç bakiyelerini, 21 Eylül-19 Ekim 2023 tarihleri arasında satış işlemlerini gerçekleştirdikleri bankadan öğrenebilecek. Kampanya 21 Eylül’den 19 Ekim’e kadar sürecek. Alıcıların, başvuru tarihi itibarıyla öncelikle borç kapatmanın yapıldığı aya ait taksit ödemelerini yapmış olması gerekiyor. Ayrıca geriye dönük taksit ve emlak vergisi borcu olmayacak.

KREDİ KULLANILABİLECEK

İndirimden faydalanmak isteyenler Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’ni imzalamış oldukları aracı bankalardan konut kredisi kullanabilecek. Kalan taksit sayısı 12 ve daha az olan konut ve iş yeri alıcıları indirim kampanyasından faydalanamayacak. (Akşam)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL