Dünya Manşet

Doğal gaz keşifleri yeni dönemin habercisi: Türkiye’nin bölgesel gücü bizim için kaçırılmayacak bir fırsat

İsrail’in Türkiye ile yürüttüğü doğal gaz iş birliğinin Rum tarafında rahatsızlığa neden olduğunu yazan İsrail basını, Türkiye’nin bölgesel gücüne dikkat çekti. Türkiye’nin jeopolitik konumunun İsrail için kaçırılmayacak bir fırsat olduğu..

Doğal gaz keşifleri yeni dönemin habercisi: Türkiye’nin bölgesel gücü bizim için kaçırılmayacak bir fırsat

İsrail’in Türkiye ile yürüttüğü doğal gaz iş birliğinin Rum tarafında rahatsızlığa neden olduğunu yazan İsrail basını, Türkiye’nin bölgesel gücüne dikkat çekti. Türkiye’nin jeopolitik konumunun İsrail için kaçırılmayacak bir fırsat olduğu belirtilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Netanyahu arasındaki görüşme Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni bir dönemin habercisi olarak nitelendirildi.

Doğal gaz keşifleri yeni dönemin habercisi: Türkiye’nin bölgesel gücü bizim için kaçırılmayacak bir fırsat

Son dönemde Türkiye-İsrail ilişkilerinde yaşanan normalleşmeyi ele alan İsrail basını çarpıcı bir analiz yazısı yayımladı.

İsrail ve Türkiye’nin doğal gaz taşımacılığı konusunda işbirliği yapacağı yönündeki beklentilerin Güney Kıbrıs tarafını rahatsız ettiği belirtilirken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Yunanistan ve GKRY ziyaretiyle bölge ülkeleriyle işbirliğini dengelemeye çalıştığı kaydedildi.

İsrail Enerji Bakanı Israel Katz’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile yaptığı doğal gaz görüşmesinin Mısır Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Tarık el-Molla görüşmesinden sonra yapılmasına dikkat çekildi.

Makalede görüşlerine yer verilen uzmanlar, yaşanan gelişmeler sonrası Rumların Türkiye’nin İsrail’in tercih ettiği seçenek olduğu bir durumu görmek istemeyeceklerini söyledi. Akdeniz’de doğal gaz yataklarının keşfedilmesinin ardından Netanyahu’nun enerji iş birliklerini yoğunlaştırdığına atıfta bulunuldu.

İsrail ile Türkiye arasındaki ortak çıkarların zorlu engelleri aşacağına vurgu yapan uzmanlar, “Türkiye bölgesel bir ekonomik güçtür. Bu, özellikle Türkiye’nin jeopolitik konumu ve Arap dünyası ile Filistin meselesi üzerindeki etkisi nedeniyle İsrail’in kaçıramayacağı bir fırsat. Bölgede son dönemde yaşanan değişiklikler hem Türkiye’ye hem de İsrail’e birbirlerine ihtiyaçları olduğunu hatırlattı” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Netanyahu arasındaki görüşmeyi Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni bir dönemin habercisi olarak nitelendiren uzmanlar Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerde son dönemde yaşanan iyileşmenin İsrail ile üçlü işbirliği fırsatlarını gündeme getirebileceğini belirtirken, “Taraflar her türlü görüş ayrılığını nasıl yöneteceklerini bilecekler ancak Filistin cephesinde büyük bir gerilim yaşanırsa Erdoğan sessiz kalmayacaktır” ifadelerini kullandı. (Star)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL