Manşet Sağlık

DSÖ açıkladı: Aşı sevkiyatı yavaşladı

DSÖ Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Moeti, ülkeler arasında aşı tedarikinde adaletsizlikler olduğunun ve Afrika ülkelerine aşı sevkiyatının yavaşladığının altını çizdi. DSÖ açıkladı: Aşı sevkiyatı..

DSÖ açıkladı: Aşı sevkiyatı yavaşladı

DSÖ Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Moeti, ülkeler arasında aşı tedarikinde adaletsizlikler olduğunun ve Afrika ülkelerine aşı sevkiyatının yavaşladığının altını çizdi.

DSÖ açıkladı: Aşı sevkiyatı yavaşladı

AA – Moeti, kıtanın şubat-mayısta Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında 66 milyon doz aşı beklediğini ancak bunun 18 milyonunun ulaştığı bilgisini paylaştı.

Aşının Afrika’da üretilmesi için büyük bir ilgi ve baskı olduğunu kaydeden Moeti, bunun orta ve uzun vadede çözüm olabileceğini vurguladı.

Kıtadaki ülkeler arasında aşı tedarikinde de adaletsizlikler olduğunu belirten Moeti, “Seyşeller nüfusunun yüzde 67’sini aşılarken 14 Afrika ülkesi nüfusunun yüzde 1’ini aşılayabilmiş değil, 4 ülke ise aşılamaya başlayamadı.” dedi.

Afrika’da Kovid-19 vakaları 7 ülkede tırmanışta

Afrika genelinde Kovid-19 vakaları azalmasına rağmen Benin, Eritre, Esvatini, Liberya, Nijerya, Sierra Leone ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde olmak üzere 7 ülkede artış gösterdi.

Afrika genelinde vaka sayısı 4 milyon 760 bini aşarken can kaybı 127 bini geçti.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL