Gündem Sağlık

DSÖ alarm verdi: Avrupa’da yarım milyon ölüm görülebilir

Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa’daki üst düzey yetkilisi, kıtanın koronavirüs pandemisinin merkez üssüne geri döndüğünü ve şubat ayına kadar yarım milyon COVID-19 ölümü daha görebileceğini söyledi. Avrupa bölge ofisi başkanı Hans..

DSÖ alarm verdi: Avrupa’da yarım milyon ölüm görülebilir

Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa’daki üst düzey yetkilisi, kıtanın koronavirüs pandemisinin merkez üssüne geri döndüğünü ve şubat ayına kadar yarım milyon COVID-19 ölümü daha görebileceğini söyledi.
Avrupa bölge ofisi başkanı Hans Kluge, düzenlediği basın toplantısında, “Avrupa bölgesindeki 53 ülkede mevcut bulaşma hızı ciddi endişe verici” dedi.

DSÖ verilerine göre, COVID-19 hastalarının hastaneye yatışları sadece bir hafta içinde iki kattan fazla arttı.

Kluge, daha bulaşıcı Delta varyantı nedeniyle rekor seviyelere yaklaşan vakalarla Avrupa’nın bir yıl önce olduğu gibi koronavirüs pandemisinin merkez üssüne geri döndüğünü itiraf etti. “Aradaki fark, daha fazlasını bildiğimiz ve daha fazlasını yapabileceğimizdir” dedi.

Ancak, sağlık görevlilerinin virüsle mücadelede edindiği deneyime rağmen, güvenilir tahminler kıtanın 1 Şubat’a kadar yarım milyon COVID-19 ölümü daha” görebileceğini öne sürüyor .

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL