Ekonomi Gündem

Erdoğan’ın o sözleri doları düşürdü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dolar kurundaki artışa yönelik sözleri ile ardından açıkladığı önlem paketi doları düşürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dolar kurundaki artışa yönelik sözleri ile ardından açıkladığı önlem paketi..

Erdoğan’ın o sözleri doları düşürdü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dolar kurundaki artışa yönelik sözleri ile ardından açıkladığı önlem paketi doları düşürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dolar kurundaki artışa yönelik sözleri ile ardından açıkladığı önlem paketi doları düşürdü.

Gün içerisinde 18.35’e kadar yükselen dolar 17.33’ü gördü. Dolar halen 17.44’ten işlem görüyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, döviz kurundaki dalgalanmanın rasyonel olmadığını söyledi. Erdoğan, dolar kurundaki oynaklık için yeni önlemler alındığını söyleyerek TL mevduatları için dolar kurunda artış halinde aradaki farkın ödeneceğini anlattı.

İşte Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı o açıklama;

“Ekonominin rasyonel işleyişiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan finans hareketlerinin ve buna bağlı fiyat artışlarından kaynaklanan sıkıntılar elbette hepimizin canını yakıyor.

Hükümet olarak gereken adımları atıyoruz. Stokçuluk ve fahiş fiyatla milletimizin günlük hayatını zorlaştıranlar hakkında bakanlıklarımız ve ilgili kurullarımız harekete geçmişlerdir. Meclisimiz de stokçular konusunda geçtiğimiz hafta kabul ederek bu mücadeleye katkı sağladı.

Asgari ücrette yüzde 50’nin üzerinde artış yaparak en düşük gelir rakamını 4 bin 250 liraya çıkardık. Asgari ücretten alınan damga ve gelir vergisini kaldırarak işverenlerimizin yükünü de 450 lira azalttık.

Kurdaki dalgalanmayı durdurarak nisbi bir istikrarı sağlamak için serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde yeni araçları devreye alıyoruz. Şimdi sizlere bu çerçevede önümüzdeki günlerde hayata geçirdiğimiz yeni tedbirleri başlıklarıyla ifade etmek istiyorum. Daha sonra ilgili kurullarımız detaylı bilgileri kamuoyu ile paylaşacaklardır.

Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Dövizin muhtemel getirisine Türk lirası varlıklarda kalarak ulaşılmasını sağlayacak bu yeni araç şöyle işleyecektir. İnsanlarımızın bankadaki Türk lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek ama kur getirisi mevduat gelirinden üzerinde kalırsa aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Bu üstelik kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak. Ayrıca Türk lirası varlıklarının yeni bir döviz talebi oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini temin edecek araçları devreye alacak. Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını dolara geçirmesine ihtiyaç kalmayacaktır. ”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL