Ekonomi Manşet

Fed faiz kararı açıklandı! Jerome Powell’ın mesajlarına dikkat

Dünyanın merakla beklediği Kasım 2022 Fed faiz kararı açıklandı. Fed toplantısı sonrası “Fed faiz kararı ne zaman, saat kaçta, belli oldu mu” sorusu yanıt buldu. Fed üst üste dördünce kez..

Fed faiz kararı açıklandı! Jerome Powell’ın mesajlarına dikkat

Dünyanın merakla beklediği Kasım 2022 Fed faiz kararı açıklandı. Fed toplantısı sonrası “Fed faiz kararı ne zaman, saat kaçta, belli oldu mu” sorusu yanıt buldu. Fed üst üste dördünce kez 75 baz puan faiz artırımı gerçekleştirdi. Fed’in son dönemdeki faiz artırımları yaklaşık 40 yılın en sıkı para politikası adımları olarak dikkat çekiyor. Faiz kararı ve açıklaması sonrası Jerome Powell’dan piyasalara yön verecek açıklamalar bekleniyor.

Fed faiz kararı açıklandı! Jerome Powell’ın mesajlarına dikkat

Son dakika haberi…Kasım ayı Fed toplantısı sona erdi. Piyasaların merakla beklediği Fed faiz kararı ve faiz karar metni yayımlandı. Buna göre Fed politika faizi için 75 baz puan artırıma gitti. Fed kararı sonrası Başkan Jerome Powell’ın vereceği mesajlar gelecek dönemin para politikasına ilişkin mesajlar barındırdığından ekonomistlerin radarında yer alıyor.

KASIM AYI FED FAİZ KARARI AÇIKLANDI…

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini beklentilere paralel 75 baz puan artırdı. Banka fonlama faiz aralığını böylece yüzde 3,75-4,00 aralığına çekmiş oldu. Fed, Haziran, Temmuz ve Eylül ayı toplantısında da faizi 75 baz baz puan artırdı.

FED FAİZ BEKLENTİSİ BELLİ OLDU

Reuters tarafından düzenlenen piyasa anketine katılan ekonomistler arasında, 2022 yılı içerisinde resesyon bekleyenlerin oranı %45’ten %65’e çıktı.

Yine ankete katılan 90 ekonomistten 86’sı merkez bankası yetkililerinin faizleri 75 baz puan artırarak %3.75-%4.00 aralığına yükselteceğini öngördü. 75 baz puan faiz artırımı beklenyen analistlerin oranının oldukça yüksek olduğu görüldü.

EYLÜL AYI FED FAİZ KARARI NE OLDU?

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) politika faizini Eylül ayında 75 baz puan artırarak yüzde 3-3.25 aralığına çekti.

FED SON 3 TOPLANTIDA TOPLAM 225 BAZ PUAN FAİZ ARTIRDI

Fed geçtiğimiz ay 75 baz puan faiz artırımı gerçekleştirirek üst üste üçüncü kez bu denli sert bir adım atmış oldu. Fed’in bu adımları 1980’lerin başından bu yana yapılan en sıkı para politikası adımları olarak dikkat çekiyor.

Geçen ay faiz karar metninde Fed’in enflasyon risklerine karşı yüksek derecede dikkatli olduğu mesajı tekrarlandı.

FAİZ ARTIRIMLARINA RAĞMEN ENFLASYON HIZ KESMEDİ

ABD’de Fed’in tüm faiz artırımlarına rağmen Eylül ayı enflasyonu yüzde 0,4 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşirken yıllık enflasyon yüzde 8,2 olarak açıklandı. ABD’de Ağustos’ta yüzde 0,1 artan TÜFE’nin eylülde yüzde 0,2 yükselmesi, endeksteki yıllık artışın ise yüzde 8,3’ten yüzde 8,1’e gerilemesi bekleniyordu.

“RESESYON OLUP OLMAYACAĞINI BİLMİYORUZ’

Geçtiğimiz Fed toplantısı sonrası Jerome Powell’ın şu ifadeleri dikkat çekmişti:

“Hiç kimse Fed politika patikasının resesyona yol açıp açmayacağını bilmiyor. Yumuşak inişi başarırken fiyat istikrarını yeniden tesis etmek zorlu olacak.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL