Dünya Manşet

Gazze’de ateşkes saati belli oldu!

Katar Dışişleri Bakanlığı, “Gazze’de İsrail ile Hamas taraflarının insani ara süreci, cuma günü yerel saatle 07.00’de başlayacak.” açıklamasında bulundu. Gazze’de ateşkes saati belli oldu! Katar Dışişleri Bakanlığı, “Gazze’de İsrail ile..

Gazze’de ateşkes saati belli oldu!

Katar Dışişleri Bakanlığı, “Gazze’de İsrail ile Hamas taraflarının insani ara süreci, cuma günü yerel saatle 07.00’de başlayacak.” açıklamasında bulundu.

Gazze’de ateşkes saati belli oldu!

Katar Dışişleri Bakanlığı, “Gazze’de İsrail ile Hamas taraflarının insani ara süreci, cuma günü yerel saatle 07.00’de başlayacak.” açıklamasında bulundu.

Bakanlık, kadın ve çocuklardan oluşan13 İsrailli rehinenin cuma günü yerel saat 16.00’da (TSİ 17.00) serbest bırakılacakğını duyurdu.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 6 binden fazlası çocuk ve 4 bini kadın olmak üzere 14 bin 532 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 228 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 85 Hizbullah mensubu öldü.

İsrail ile Hamas arasında çatışmalara insani ara verecek uzlaşmanın bugün uygulamaya girmesi bekleniyordu. Uzlaşıya göre çatışmalara 4 günlük insani ara verilecek. Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılacak. AA

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL