Manşet Siyaset

Genel Başkan Talip Geylan: Yeni anayasa hazırlanması milli bir görevdir

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Yeni Anayasa” tartışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Genel Başkan Talip Geylan: Yeni anayasa hazırlanması milli bir görevdir Anayasa hazırlanmasının artık herkes için milli bir ..

Genel Başkan Talip Geylan: Yeni anayasa hazırlanması milli bir görevdir

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Yeni Anayasa” tartışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Genel Başkan Talip Geylan: Yeni anayasa hazırlanması milli bir görevdir

Anayasa hazırlanmasının artık herkes için milli bir  görev olduğuna dikkat çeken Genel Başkan Talip Geylan, “Ülkemizi 21. yüzyılın koşullarına hazırlayan, Türkiye’mizi devletimizin kurucusu büyük Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine taşıyan, Türk milletinin kültür zenginliğini yansıtan ve koruyan, temel hak ve hürriyetleri tam manasıyla teminat altına alan ve özellikle milli mutabakatla vücut bulan bir Anayasa hazırlanması artık herkes için milli bir görevdir.” dedi.

Yeni Anayasa’da üniter milli devlet niteliğinin ve milli kimliği tayin eden temel ilkelerin vurgulanması gerektiğini söyleyen Geylan, “Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüyle birlikte yeni bir çağın miladına şahitlik edecek yeni Anayasamız, özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş felsefesi ve değerlerini büyük bir hassasiyetle muhafaza etmeli, üniter milli devlet niteliğini ve milli kimliği tayin eden temel ilkeleri ısrarla vurgulamalıdır.” dedi.

Siyasi partilerin ve milletvekillerinin Türk milletinin beklentilerini ve 21. yüzyılın gerekliliklerini karşılayan yeni Anayasa hususunda uzlaşma kültürü içerisinde olması gerektiğini ifade eden Genel Başkan yaptığı  açıklamada şunları söyledi:

“Anayasa değişikliği konusu güncel politik tartışmaların üzerinde değerlendirilecek ve tam bir uzlaşmayla gerçekleştirilmesi gereken bir husustur.

Anayasa değişikliği, ülkemizde her dönem siyasetin öncelikli iştigal konularından olmuş, hatta 1982 Anayasası bugüne kadar 19 defada 184 kez olmak üzere değişikliğe uğramıştır. Ancak tüm bu değişikliklere rağmen, beklentileri karşılayacak şekilde sivil nitelikli, toplumun her kesimini kapsayan ve geniş bir katılımı yansıtan anayasa ihtiyacı karşılanamamıştır.

Ülkemizi 21. yüzyılın koşullarına hazırlayan, Türkiye’mizi devletimizin kurucusu büyük Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine taşıyan, Türk milletinin kültür zenginliğini yansıtan ve koruyan, temel hak ve hürriyetleri tam manasıyla teminat altına alan ve özellikle milli mutabakatla vücut bulan bir Anayasa hazırlanması artık herkes için milli bir görevdir.

Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüyle birlikte yeni bir çağın miladına şahitlik edecek yeni Anayasamız, özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş felsefesi ve değerlerini büyük bir hassasiyetle muhafaza etmeli, üniter milli devlet niteliğini ve milli kimliği tayin eden temel ilkeleri ısrarla vurgulamalıdır.

Bu minvalde TBMM’de temsil edilen siyasi partilerimizin ve milletvekillerimizin, Türk milletinin beklentilerini ve 21. yüzyılın gerekliliklerini karşılayan yeni Anayasa hususunda uzlaşma kültürü içerisinde sorumluluk alacaklarına inanıyorum.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL