Manşet Siyaset

Hezimet İP’de Meral Akşener’in koltuğu sallanıyor! Yavuz Ağıralioğlu detayı

28 Mayıs seçimlerinden hezimetle ayrılan koalisyonun büyük ortağı İP’de Genel Başkan Meral Akşener’in koltuğu sallantıya girdi. İP içinden bazı kişilerin Yavuz Ağıralioğlu etrafında birleşme hazırlığına başladığı iddia edildi. Akşener’e karşı..

Hezimet İP’de Meral Akşener’in koltuğu sallanıyor! Yavuz Ağıralioğlu detayı

28 Mayıs seçimlerinden hezimetle ayrılan koalisyonun büyük ortağı İP’de Genel Başkan Meral Akşener’in koltuğu sallantıya girdi. İP içinden bazı kişilerin Yavuz Ağıralioğlu etrafında birleşme hazırlığına başladığı iddia edildi. Akşener’e karşı bir toplantı da yapılacağı ifade ediliyor.

Hezimet İP’de Meral Akşener’in koltuğu sallanıyor! Yavuz Ağıralioğlu detayı

14 Mayıs’ta yapılan seçimler ilk turda bitmemiş, Cumhurbaşkanlığı için ikinci tur yolu açılmıştı. İkinci turda da Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nu bir kez daha mağlup ederek yeniden seçildi.

Başkan Erdoğan’ın seçim zaferi sonrası başarısızlığın nedenini araştıran muhalefet karışmaya başladı.

CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik istifa sesleri yükselirken İP cephesinde de durum pek farklı değil.

İP’DE İÇ HESAPLAŞMA BAŞLIYOR

28 Mayıs seçimlerinden de istediği sonucu alamayan İP’de de ‘iç hesaplaşma’ başladı. İP cephesinde Meral Akşener’e muhalif bazı isimler, partinin milletvekili seçimlerinde aldığı oyu yeterli bulmadı.

Özellikle seçimlerin ardından yapılan ‘Oyların korunması da bir başarı’ değerlendirmesinin, parti içindeki Akşener muhalifleri tarafından epey tepki çektiği öğrenildi.

KAYBI SORGULUYORLAR

Seçim sonrası açıklamanın yanı sıra seçim öncesi alınan bazı kararların da partiye zarar verdiği ve oy kaybı yaşattığı görüşü hakim olmaya başladı.

Bir diğer görüş ise Kılıçdaroğlu’nun adaylığının yanlış olduğu ve Akşener’in masaya dönmek yerine, “kendisinin bizzat cumhurbaşkanı adayı olarak seçmenin karşısına çıkmış olması halinde, Türk siyasetinde bugün bambaşka durumların konuşulabileceği, İP’in, içine AK Parti seçmenini de alacak merkez sağ seçmeninin adresi olacağı” yorumları yapılıyor.

KAPSAYICI OLAMADI

Ayrıca adaylık sürecinde Kılıçdaroğlu yerine İmamoğlu’nun desteklenmesi gerektiğini söyleyen Akşener’e muhalif İP’liler, ‘partinin kurumsallaşamadığı ve Türk milliyetçilerini kapsayamadığı’ konusunda da eleştiriler getiriyor.

Akşener’e muhalif isimlerin partinin başarısızlığına bir sebep olarak da, ‘muhalefetin Anadolu halkını tanımadığını’ işaret ediyor.

AKŞENER’E KARŞI TOPLANIYORLAR

A Haber’de yer alan habere göre, tüm bunların ardından ise dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Kulislerden gelen bilgilere göre Yavuz Ağıralioğlu etrafında birleşen Akşener’e muhalif ekibin bugün İstanbul’da bir toplantı yapacağı öğrenildi.

24-25 Haziran’daki kurultayda da Akşener’in karşısına bir adayın çıkabileceği öngörülüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL