Dünya Manşet

Hollanda ve Danimarka’dan gerilimi tırmandıracak hamle! Ukrayna’ya F-16 tedarik edilecek

Zelenskiy’nin Hollanda ziyareti sırasında açıklama yapan Hollanda Başkanı Rutte savaşın gerilimini artıracak bir açıklamada bulundu. Rutte, “Danimarka ve Hollanda Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı göndermeyi kabul etti” sözlerine yer verdi. Hollanda..

Hollanda ve Danimarka’dan gerilimi tırmandıracak hamle! Ukrayna’ya F-16 tedarik edilecek

Zelenskiy’nin Hollanda ziyareti sırasında açıklama yapan Hollanda Başkanı Rutte savaşın gerilimini artıracak bir açıklamada bulundu. Rutte, “Danimarka ve Hollanda Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı göndermeyi kabul etti” sözlerine yer verdi.

Hollanda ve Danimarka’dan gerilimi tırmandıracak hamle! Ukrayna’ya F-16 tedarik edilecek

Rusya-Ukrayna savaşı 1.5 yıldır devam ediyor. Öte yandan Avrupalı devletler ve ABD ise Ukrayna’ya destek vermeye devam ediyor. Tüm bu gelişmeler ışığında ise Danimarka ile Hollanda’dan savaşı daha da kızıştıracak bir hamle geldi.

Ukrayna lideri Volodimir Zelensky’nin Hollanda ziyareti nedeniyle açıklama yapan Hollanda Başkanı Mark Rutte, “Danimarka ve Hollanda Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı göndermeyi kabul etti” sözlerine yer verdi. Stoklarında şu an için 42 tane F-16 olduğu ifade eden Rutte, “Şu an için Ukrayna’ya kaç tane uçak vereceğimizi net olarak belirtemiyorum” dedi.

ZELENSKIY’DEN AÇIKLAMALAR

Zelenskiy, Rutte ile önemli görüşmeler gerçekleştireceklerini ifade ederek, ana gündemin halkını Rusya’nın saldırılarından korumak için ülkesine F-16 verilmesi olduğunu bildirdi.

detail-photo-fancybox-1

“GİDEREK GÜÇLENİYORUZ”

Giderek güçlendiklerini belirten Zelenskiy, gündemlerinde Küresel Barış Zirvesi, Barış Formülü ve Rusya’nın adalete teslim edilmesinin de bulunduğunu kaydetti.

BİRKAÇ GÜN ÖNCE AÇIKLANMIŞTI

Hollanda Savunma Bakanlığı, 18 Ağustos’ta Hollanda’nın Ukrayna’ya F-16 savaş uçaklarını teslim etmesinin ABD tarafından onaylandığını açıklamıştı. Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, yaptığı açıklamada, “ABD’nin, F-16 savaş uçaklarının Ukrayna’ya teslimatını onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, bizim Ukraynalı pilotların eğitimini tamamlamamıza olanak tanıyor.” ifadelerini kullanarak, sonraki adımlar için Avrupalı ortaklarıyla temas halinde olduklarını bildirmişti.

ABD İLE GÖRÜŞMELER

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra da işbirliği için ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’a teşekkür ederek, “Bu adım, Ukrayna’nın kendi halkı ve ülkesini savunması için önemli bir kilometre taşı.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Ukrayna’ya F-16 tedariki amacıyla Hollanda ve Danimarka’nın öncülüğündeki ülkeler, Ukraynalı pilotları NATO’da yaygın kullanılan ABD yapımı F-16 savaş uçakları için eğitmeyi mayısta kabul etmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL