Dünya Manşet

İbrahim Kalın’dan Kabil Havalimanı açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın NTV canlı yayınında Funda Görey’in sorularını yanıtlıyor. İbrahim Kalın’dan Kabil Havalimanı açıklaması Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamalarından satır başları; “ABD Afganistan’dan çekilme kararı aldığından itibaren biz..

İbrahim Kalın’dan Kabil Havalimanı açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın NTV canlı yayınında Funda Görey’in sorularını yanıtlıyor.

İbrahim Kalın’dan Kabil Havalimanı açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamalarından satır başları;

“ABD Afganistan’dan çekilme kararı aldığından itibaren biz de kendi planlarımızı yapmaktaydık. Uzun bir süredir bir Afganistan mesaimiz vardı zaten.

Süreci çok yakın bir şekilde takip ettik. Sahadaki gerçekleri görerek hareket etmek zorundaydık. Biz orada askerlerimizi tehlikeye atacak bir süreç içinde olmayacağımızı ifade ettik.

Biz tüm planlarımızı yapmıştık. Askerlerimizin tahliye edilmesiyle ilgili hazırlıklar bir süredir devam ediyordu. Askerimiz orada büyük bir başarı sergiledi. Görevlerini yapmış bir şekilde askerimiz ülkesine dönüyor.

Askerimiz çekildikten sonra da biz orada havalimanının işletmesine devam edebiliriz. Sivil uzmanlarımız havalimanı için destek verebilir. Bununla ilgili müzakereler devam ediyor. Bunu Türkiye’nin devam ettirmesi konusunda bir irade de ortaya koyuyorlar.

Bugün bir uçak kalkmış durumda. 24 ya da 36 saat içinde Türk askerlerinin tahliyesi tamamlanabilir.

Afganların yaşadığı insanı dramı gözardı etmemek lazım. Kabil Havalimanı’nda ilk günlerde yaşanan dramı gördük.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL