Manşet Teknoloji

İnsan beyniyle oynanan oyunlar! Elon Musk’tan yeni açıklama

ABD’li ünlü girişimci Elon Musk, insan beynine yerleştirilen çip ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Musk konuşmasında, çip takılan kişinin düşünce gücüyle bilgisayar faresini hareket ettirebildiğini söyledi. İnsan beyniyle oynanan..

İnsan beyniyle oynanan oyunlar! Elon Musk’tan yeni açıklama

ABD’li ünlü girişimci Elon Musk, insan beynine yerleştirilen çip ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Musk konuşmasında, çip takılan kişinin düşünce gücüyle bilgisayar faresini hareket ettirebildiğini söyledi.

İnsan beyniyle oynanan oyunlar! Elon Musk’tan yeni açıklama

İş insanı Elon Musk, Neuralink tarafından beynine çip takılan hastanın düşünce gücüyle bir bilgisayar faresinin imlecini kontrol edebildiğini duyurdu.

CNBC’nin haberine göre Tesla ve SpaceX’in de sahibi olan Musk, sahibi olduğu sosyal medya platformu X’teki bir sohbet odasında “Hasta, bizim bildiğimiz hiçbir yan etki olmadan tamamen iyileşti. Üstelik sadece düşünerek bilgisayar faresinin imlecini ekranda hareket ettirebiliyor” dedi.

Musk’ın bir girişim olan ABD’li şirken Neuralink, insanların harici teknolojileri kontrol etmek için sinir sinyallerini kullanmalarına yardımcı olan bir beyin implantı geliştirdiğini açıkladı. Şirket, bu implant ile felç, körlük ve konuşma bozuklukları gibi hastalıkların önüne geçmeyi amaçlıyor.

Bir blog yazısına göre Neuralink, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay aldıktan sonra, ilk deneyi için geçtiğimiz sonbaharda gönüllü arayışına girmişti. Şirket, cihazını ilk kez Ocak ayında bir insanın beynine yerleştirdi. Ancak cihazın piyasaya sürülmesi için birçok test yapılması ve FDA’nın tam onayı gerekiyor.

 

 

KAYNAK: CNN Türk

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL