Ekonomi Manşet

İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! Bundan sonra…

İnternet alışverişinde önemli değişiklikler yapılacak. Rekabet Kanunu’na yeni maddeler eklenerek tekelleşmenin büyük ölçüde önüne geçilmesi amaçlanıyor. İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! Bundan sonra… Ticaret Bakanlığı, 1994 yılından bu yana yürürlükte olan..

İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! Bundan sonra…

İnternet alışverişinde önemli değişiklikler yapılacak. Rekabet Kanunu’na yeni maddeler eklenerek tekelleşmenin büyük ölçüde önüne geçilmesi amaçlanıyor.

İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! Bundan sonra…
Ticaret Bakanlığı, 1994 yılından bu yana yürürlükte olan 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’da önemli değişiklikler içeren taslağı sektörün görüşüne sundu.

Yeni Şafak’ın haberine göre, kanun değişikliği teklifinde en dikkat çekici madde yurt dışı merkezli olan ya da Türkiye’de yerleşik olmasa bile hizmet veren uluslararası firmaların Rekabet Kanunu kapsamına alınması oldu.

Uluslararası firmalar, Rekabet Kanunu kurallarına tabi olacak
Görüşe açılan taslak ile Türkiye’de hizmet sağlayan firmaları Rekabet Kanunu kapsamına alan kanunun ikinci maddesine “Türkiye Cumhuriyeti’nde yerleşik olan veya ikamet eden son kullanıcılara veya yerleşik olan ticari kullanıcılara temel platform hizmeti sunan önemli pazar gücüne sahip teşebbüsler bakımından yasaklanan davranışlar ile bu teşebbüslere getirilen yükümlülükler de bu kanun kapsamına girer” ifadesi ekleniyor.

Böylece uluslararası firmalar Türkiye’de yerleşik olmasa dahi, yerleşik vatandaşlara hizmet verdiği için Rekabet Kanunu kurallarına tabi olacak.

Tekel firmalar
Öte yandan, kanun kapsamında yıllık gelirleri kullanıcı sayılarına bakılarak, “Önemli pazar gücüne sahip teşebbüsler” tespit edilecek. Bu kritere dahil olan firma ve işletmeler daha sıkı kurallarla denetlenecekler.

“Önemli pazar gücüne sahip teşebbüsler”, kamuya açık olmayan verileri, ticari kullanıcılarla rekabet ederken kullanamayacak, ticari kullanıcılara ve son kullanıcılara sundukları mal veya hizmetleri, kendilerince sunulan başka mal veya hizmetlere bağlı hale getiremeyecek. Bu şekilde tekel olan firmaların kullanıcı verilerini rekabet ederken kullanmalarının da önüne geçilmiş olacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL