Gündem Manşet

İsim babası, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ydi! KAAN artık gökyüzünde

İsmi MHP Lideri Devlet Bahçeli tarafından koyulan Türkiye’nin milli muharip uçağı KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi. İsim babası, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ydi! KAAN artık gökyüzünde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)..

İsim babası, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ydi! KAAN artık gökyüzünde

İsmi MHP Lideri Devlet Bahçeli tarafından koyulan Türkiye’nin milli muharip uçağı KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

İsim babası, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ydi! KAAN artık gökyüzünde

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen, Türkiye’nin en kritik teknoloji projelerinden biri olan KAAN’ın uçuşuna ilişkin tüm testler başarıyla tamamlandı. Bugün, KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirerek önemli bir kilometre taşına imza attı.

KAAN’ın test aşamaları arasında fırlatma koltuğu, statik testler, kontrol yüzeyleri testleri, iniş takımı düşürme ve aviyonik sistem testleri gibi bir dizi kritik aşama bulunuyordu. Tüm bu testler başarıyla geçildi ve KAAN’ın ilk uçuşuna hazır hale getirildi.

Kaan1

Milli tasarım ve imalatıyla dikkat çeken KAAN’ın özellikleri arasında 14 metre kanat açıklığı, 6 metre yükseklik ve 21 metre uzunluk bulunuyor. Tek kişilik kokpite sahip olan KAAN, çift motorlu yapısı, yüksek manevra kabiliyeti, radarla düşük görünürlüğü, silah taşıma kapasitesi ve elektronik harp yetenekleriyle öne çıkıyor.

KAAN, Türkiye’yi 5. nesil savaş uçağı sahibi ülkeler arasına katılarak stratejik taarruz yetenekleriyle öne çıkacak. Yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda hassas vuruş özellikleriyle, fark yaratarak üstün kabiliyetlerini ortaya koyacak.

KAAN’IN İSİM BABASI DEVLET BAHÇELİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl mayıs ayında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Kahramankazan Merkez Yerleşkesi’nde düzenlenen İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı’nda yaptığı açıklamada “İlk yerli savaş uçağımızın adı Kaan, ülkemize hayırlı olsun. Uçağın isim babası Devlet Bahçeli Bey’dir.” ifadelerini kullanmıştı.

Devlet Bahceli Kaan

 

KAYNAK: Anadolu Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL