Dünya Manşet

Kabil Havalimanı bölgesinde patlama! Ölü sayısı yükseldi… Aralarında Amerikan askerleri de var

Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar meydana geldi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan “Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur” açıklaması yapıldı. Kabil Havalimanı bölgesinde patlama! Ölü sayısı yükseldi…..

Kabil Havalimanı bölgesinde patlama! Ölü sayısı yükseldi… Aralarında Amerikan askerleri de var

Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar meydana geldi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan “Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur” açıklaması yapıldı.

Kabil Havalimanı bölgesinde patlama! Ölü sayısı yükseldi… Aralarında Amerikan askerleri de var

Al-Jazeera ise patlamada ölü sayısının 25’e, yaralı sayısının 90’a yükseldiğini açıklarken ABD medyası, patlamada 10 Amerikan askerinin öldüğünü açıkladı. Kabil’de ilerleyen saatlerde şiddetli bir patlama daha meydana geldiği öğrenildi. Öte yandan Amerikan basınına yansıyan haberlere göre; Kabil Havalimanı yakınlarında yapılan saldırılardan DEAŞ sorumlu…

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın yakınlarında üç patlama meydana geldi.

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre; ilk patlama DEAŞ’lı bir teröristin tahliye bekleyen Batılıların kaldığı The Baron Hotel’in dışında canlı bomba saldırısı gerçekleştirmesiyle yaşandı.

İkinci saldırı ise ilk terör eyleminden kısa süre sonra bombalı araçla gerçekleştirildi. Bu saldırı, Afganistan’ın dış dünya ile tek bağlantısı olan ve binlerce insanın günlerdir tahliye umuduyla beklediği Kabil Havalimanı’nın Abbey Kapısı yakınlarında yaşandı.

ÖLÜ SAYISI 25’E YÜKSELDİ

Al-Jazeera patlamada ölü sayısının 25’e, yaralı sayısının 90’a yükseldiğini duyurdu. Öte yandan ABD medyası, patlamada 10 Amerikan askerinin öldüğünü bildirdi.

Amerikan basınına konuşan ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine göre, Kabil Havalimanındaki iki patlamada 4 ABD Deniz Kuvvetleri askerinin yaşamını yitirdiği, 3 askerin de yaralandığı belirtildi. Ayrıca görgü tanıkları patlamalarda havalimanına ulaşmaya çalışan birçok Afgan’ın da yaşamını yitirdiğini kaydetti.

PENTAGON’DAN AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise Amerikan medyasına düşen haberlerin hemen ardından yazılı bir açıklama yaptı. Pentagon’un açıklamasında söz konusu patlamada ölen ABD askerlerinin sayısı belirtilmezken “bazı Amerikan askerlerinin” hayatını kaybettiği belirtildi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıyı “güçlü bir şeklide” kınadıklarını ve olayın “ABD güçleri tarafından güvenliğin sağlandığı alanda” meydana geldiğini bildirdi.

Associated Press, ismini paylaşmayan ABD’li yetkililerin, patlamanın kesinlikle DEAŞ tarafından gerçekleştirildiğine inandıklarını aktardı.

MSB’DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan’daki Kabil Havaalanı dışındaki patlamaya ilişkin “Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur” açıklamasında bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan Kabil Havaalanı dışındaki patlamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur” denildi.

ABD DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA: BÜYÜK BİR PATLAMA OLDU, BÖLGEDEN UZAKLAŞIN

ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Seyahat Departmanı, Afganistan’ın başkenti Kabil Havalimanı’nın yakınlarında meydana gelen patlamaya ilişkin uyarı yayınladı.

ABD Seyahat Departmanı tarafından yayınlanan uyarıda, “Havalimanında büyük bir patlama oldu ve silah sesleri duyulduğu bildirildi. ABD vatandaşları havalimanına seyahat etmekten kaçınmalı ve havalimanı kapılarından uzak durmalıdır. Havalimanı kapılarında bulunlar ise derhal oradan uzaklaşmalıdır” denildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL