Ekonomi Manşet

Kamu-Sen’den hükümetin memura zam teklifine ilişkin açıklama

Memur ve memur emeklileri için hükümetin ikinci zam teklifi belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan 2024’te ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde..

Kamu-Sen’den hükümetin memura zam teklifine ilişkin açıklama

Memur ve memur emeklileri için hükümetin ikinci zam teklifi belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan 2024’te ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10 zam teklif edildiğini ifade etti. Konu hakkında açıklama yapan Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Bu teklifi kabul etmemiz mümkün değildir. Müzakere edilebilir bir rakamla masaya gelinmelidir.” dedi.

Kamu-Sen’den hükümetin memura zam teklifine ilişkin açıklama

Memur ve memur emeklileri için Kamu İşveren Heyeti’nin ikinci zam teklifi belli oldu. Hükümet, 2024’te ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10 zam teklifinde bulunurken 2025’in ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci 6 ayı için ise yüzde 5 zam zam önerdi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, hükümetin memur ve memur emeklisi için 2024 ve 2025 yıllarında sunduğu zam teklifinin ardından açıklamalarda bulundu.

“MÜZAKERE EDİLEBİLİR BİR RAKAMLA MASAYA GELİNMELİDİR”

Zam teklifinin kabul edilemez olduğunu ve bazı başlıklar altında çalışma yapılacağı yönündeki ifadelerin de yeterli olmadığını belirten Önder Kahveci, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Müzakere edilebilir bir rakamla masaya gelinmelidir” ifadelerini kullandı.

İşte Önder Kahveci’nin konuya ilişkin yaptığı açıklama:

“Müzakere edilebilir bir rakamla masaya gelinmelidir.

Kamu İşveren Heyeti yeni teklifini 2024 yılı için %15+10 2025 yılı için %6+5 olarak açıkladı.

Büyük bir revizyon gerekli dediğimiz teklif küçük bir makyajla önümüze aynı şekilde konulmuştur.

Türkiye Kamu-Sen olarak elbette bu teklifi kabul etmemiz mümkün değildir.

Yapılan bu teklif devletin resmi kurumlarının açıkladığı rakamlarla da uyumlu değildir.

İçinde refah payının ayrı bir kalem olarak yer almadığı bir teklif eksik kalmaktadır.

Bazı başlıklar altında, “Çalışmalar yapılacak” ifadeleri de yeterli değildir. Çalışma yapmak yerine nihai kararların alındığı bir teklifin masaya getirilmesi gerekmektedir.

Takvimin bitmesine henüz zaman var. Yaşanan sıkıntıların dikkate alınmasını ve yeni ve müzakere edilebilir bir teklifle masaya gelinmesi çağrımızı bir kez daha yineliyorum.”

“REFAH PAYI KIRMIZI ÇİZGİMİZ”

Öte yandan toplantı öncesi yaptığı açıklamada ise Kamu İşveren Heyeti’nin ilk teklifini revize etmesini ve taleplerinin nihayete erdirilmesini beklediklerini belirten Önder Kahveci, “Bugün gelecek teklifte refah payı kırmızı çizgimizdir” ifadelerini kullanmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL