Manşet Siyaset

Kılıçdaroğlu: Vicdani ret tartışılsın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencisi bir grup gençle bir araya geldi. Toplantıda askerlik yapmak istemeyen ve ‘vicdani retçi’ olarak adlandırılan grupların tutuklanmaması gerektiğini söyledi…

Kılıçdaroğlu: Vicdani ret tartışılsın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencisi bir grup gençle bir araya geldi. Toplantıda askerlik yapmak istemeyen ve ‘vicdani retçi’ olarak adlandırılan grupların tutuklanmaması gerektiğini söyledi. Vicdani ret konusunun ise tartışılması gerektiğini savundu.

Kılıçdaroğlu: Vicdani ret tartışılsın

Suriye ve Libya’da ne işimiz var diyerek askeri operasyonlara karşı çıkan Kılıçdaroğlu şimdi de askerliğin kendisine karşı çıkan vicdani ret meselesinin gündeme gelmesinden yana olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin kurduğu “Kadesh Agenda” dergisinin yazarı gençlerle buluşmasında, iktidara gelmeleri halinde yapacakları vaatlerden bahsetti. Vaatleri arasında İstanbul Sözleşmesinin geri getirilmesi, katil Esad’la ilişkilerin düzeltilmesi ve vicdani ret meselesinin gündeme alınması gibi konular üzerinde durdu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerinde durduğu konular arasında terörün nasıl bitirileceği yer almazken, vicdani ret konusunun tartışmaya açılması gündeme geldi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, “Vicdani ret, son yıllarda ağırlıklı olarak gündeme gelen bir olay. Kamuoyunda tartışılabilir. Belli bir olgunluğa ulaşabilir. Siyaset kurumu bu çerçevede değerlendirebilir, dikkate alabilir. Ama dediğim gibi, bunun belli bir olgunluğa ulaşması lazım. Vicdani rette bulundu veya onu savundu diye insanları tutuklamak, gözaltına almak, onları düşmanlaştırmak asla doğru değil. Her düşüncenin kendi içinde saygınlığı vardır. Siyaset kurumu da her düşünceye kulak kabartmak durumundadır. Bir haklılığı var mıdır, yok mudur diye. Bu çerçevede olayın değerlendirilmesinden yanayım” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL