Gündem Manşet

Mahkeme yasak koydu: 23 kişi Balat’a giremeyecek

Fatih’in tarihi ve turistik semtlerinden Balat’taki bazı eski ve terk edilmiş binaları zorla ele geçirmeye çalıştıkları iddiasıyla yargılanan 30 sanıktan 23’ü hakkında Balat sınırlarına geçmemek üzere adli kontrol tedbiri uygulanmasına..

Mahkeme yasak koydu: 23 kişi Balat’a giremeyecek

Fatih’in tarihi ve turistik semtlerinden Balat’taki bazı eski ve terk edilmiş binaları zorla ele geçirmeye çalıştıkları iddiasıyla yargılanan 30 sanıktan 23’ü hakkında Balat sınırlarına geçmemek üzere adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verildi.

Mahkeme yasak koydu: 23 kişi Balat’a giremeyecek

İstanbul 38. Ağır Ceza Mahkemesinde 30 sanığın yargılandığı davanın duruşmasına, 16 tutuklu sanık ve bazı tutuksuz sanıklarla tarafların avukatları katıldı. Duruşmada 6 müşteki de hazır bulundu.

Savunma yapan tutuklu sanık Mesut Baraj, Balat’ta kimseyle sorun yaşamadığını iddia ederek, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Diğer sanıklardan bazılarıyla iş yaptıklarını, bazılarıyla komşu olduklarını, bazılarını da tanımadığını savunan Baraj, kimseyle emir talimat ilişkisinin bulunmadığını öne sürdü.

Sanık Baraj, ikamet ettikleri mahallelinin kendilerine önyargılı olması nedeniyle Ramazan ayında iftar yemeği düzenlediklerini ancak mahalle sakinlerinin yemeğe gelenleri örgüt üyesi ilan ettiklerini ifade etti.

Duruşmada söz alan müşteki Hayrettin Korkmaz, ailesine ait 23 parsel arazide sorun yaşadığını belirterek, söz konusu araziye gittiğinde 3 kişinin burayı otopark olarak kullandığını gördüğünü söyledi.

Aralarında çıkan tartışma sonrası kimliğinin parçalandığını, telefonunun gasbedildiğini ve mağdur olduğunu ifade eden Korkmaz, “Onlara ‘Burası benim mülküm, siz beni mağdur ediyorsunuz’ dedim. Hiçbirinden şikayetçi değilim. Hepsi genç hata yapıyorlar, hata yapmaya devam ediyorlar.” dedi.

Müşteki Enes Kaya ise, kiraladığı yerlere başkalarının yerleştiğini öğrenince sanık Recep Çetin ile görüştüğünü dile getirerek, kendisine burada pilav tezgahı açmak istediğini söyleyince ona bunun mümkün olmadığını belirttiğini aktardı.

Söz konusu araziyi çocuklar için kurduğu dernek için kullanacağını ancak işlerinin yoğunluğu nedeniyle ilgilenemediğini belirten Kaya, eşinin iş yerine zarar verilmesinin ardından örgütsel yapıyla karşı karşıya kaldığını düşündüğünü anlattı.

Kaya şikayetlerde bulunduğunu kaydederek, “Taşlama olayından sonra örgütsel bir yapıyla karşı karşıya olduğumu düşündüm. Şikayetlerde bulundum. Üst üste gelen olayların örgütsel olmadığını münferit olduğunu fark ettim. Gerek yaralanmam veya diğer konularla ilgili bir şikayetim yoktur.” diye konuştu.

Müşteki Levent Ortaköylüoğlu ise tüm sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi.

BALAT SINIRLARINA GEÇMEME TEDBİRİ

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, bazı müştekilerin şikayetlerinden vazgeçmesi ve suç vasfının değişme ihtimalinin bulunması nedeniyle aralarında Mesut Baraj ve Ararat Özer’in de bulunduğu 16 sanığın, haklarında yurt dışı yasağı konularak tahliyelerine hükmetti.

Sanıklardan 23’ü hakkında Balat sınırlarına geçmemek üzere adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar veren mahkeme heyeti, bu tedbirlere uymayan sanıkların tutuklanabilecekleri yönünde ihtarda bulundu.

Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL