Güncel Manşet

Malatya’da 220 dönümlük çarşı yapımına başlandı

Deprem bölgesindeki ilk çarşı çalışması Malatya’da başlatıldı. Çarşı için 220 dönümlük alana bir mahalle ve iki cadde daha entegre edileceği bildirildi. Malatya’da 220 dönümlük çarşı yapımına başlandı Kahramanmaraş merkezli depremlerin..

Malatya’da 220 dönümlük çarşı yapımına başlandı

Deprem bölgesindeki ilk çarşı çalışması Malatya’da başlatıldı. Çarşı için 220 dönümlük alana bir mahalle ve iki cadde daha entegre edileceği bildirildi.

Malatya’da 220 dönümlük çarşı yapımına başlandı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yapılan imar çalışmaları devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Emlak Konut Genel Müdürlüğü iş birliğiyle Malatya Çarşısı’nın bulunduğu 220 dönümlük alanda ihale işlemleri tamamlanarak, çalışmalara başlandı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Emlak Konut Genel Müdürü Cengiz Erdem, Malatya Çarşısı’nın bulunduğu 220 dönümlük alanda incelemelerde bulundu.

Deprem bölgesinde ilk çarşı çalışması

Başkan Gürkan, deprem bölgesinde ilk çarşı çalışmasının Malatya’da yapıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

Emlak Konut Genel Müdürümüz ilk defa bu projeyi deprem bölgesinde Malatya’da başlattığının da altını çizerek ifade etmek istiyorum.

“Bütüncül bir plan yapıldı”

Ayrıca Gürkan, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Emlak Konut Genel Müdürlüğüyle yapılan görüşmeler neticesinde Niyazi Mısri Mahallesi, Cezmi Kartay Caddesi ve Sivas Caddesi’ne kadar olan kısımların da projeye entegre edilerek, bütüncül bir plan yapıldığının altını çizdi.

“Bakırcılar Çarşısı’nın 290 dükkanının temelinin atılmıştı”

Malatya Çarşısı ile alakalı bilgiler aktaran Başkan Gürkan, şöyle konuştu:

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın teknik ekibi ile Emlak Konut’un yetkilileri ile beraber şehir merkezindeki çarşının incelenip değerlendirilmesi ve sürecin hangi aşamalarda olduğunu yerinde görüp, incelemek adına Malatya çarşımıza geldik. Daha önceden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile Emlak Konut işbirliğiyle yaptığımız daha önceki protokol görüşmeleri kapsamında 7 dönüm alan içerisinde bulunan Bakırcılar Çarşısı’nın 290 dükkanın temelinin atılması ve temelinde oluşan suyun drenaj çalışmalarına bizler belediye olarak başlamıştık. Ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ve Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Malatya Çarşısı’nın içerisinde bulunduğu 220 dönümlük alan fore kazıklarla beslenerek üzerine çarşımız, daha modern ve çağdaş anlamda inşa edilecek. Bu konuda Emlak Konutumuzun yapmış olduğu planlama çalışmasının da son aşamasına geldik.

“Şehrin çarşısının bulunduğu alanın ihale süreci tamamlandı”

Malatya Çarşısı’nda ilk kazmayı vurmak amacıyla Emlak Konut Genel Müdürümüz ile birlikte şehrimizin çarşısının bulunduğu alana geldik. Şu anda buranın ihale süreci tamamlandı. İhaleler yapıldı. En kısa zamanda 220 dönümlük çarşımızın yapım faaliyetleri başlayacak. Ben bu çalışmalarımızın Malatya’mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Cengiz Erdem: Malatya’mıza ve diğer deprem bölgelerimize değer katacak projelerimizi üretmeye devam edeceğiz

Deprem bölgesindeki 11 ili kapsayan ve Malatya’nın da aralarında bulunduğu yerlerde yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Emlak Konut Genel Müdürü Cengiz Erdem, şöyle konuştu:

İnşallah bizlerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak hükümetimiz olarak burada devletimizin bütün birimleriyle, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bütün birimleriyle elimizden geleni 7/24 gece gündüz demeden tüm çalışmaları biran önce kaliteli hızlı ve en ekonomik bir şekilde yapmaya çalışacağız. Malatya’mıza ve diğer deprem bölgelerimize değer katacak projelerimizi üretmeye devam edeceğiz. Bununla ilgili üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Sayın Bakanımız da bununla ilgili talimatlarını verdi, 7/24 buradayız tüm deprem bölgesinde Emlak Konut’un marka değerini kalitesini birimlerimizle birlikte burada vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Belediye Başkanımızın bizlere gösterdiği ilgiden, yardımlardan dolayı kendisi ve ekibine teşekkür ediyorum.

 

Kaynak: İHA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL