Manşet Siyaset

Meclis’te kirli pazarlık! HDP’nin hangi bakanlıkları talep ettiği belli oldu

6’lı koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, destek karşılığında terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin şartlarını büyük ölçüde kabul etti. HDP’nin ise 6’lı koalisyondan 2 bakanlık istediği, 4 ilde de vekillik talebinde..

Meclis’te kirli pazarlık! HDP’nin hangi bakanlıkları talep ettiği belli oldu

6’lı koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, destek karşılığında terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin şartlarını büyük ölçüde kabul etti. HDP’nin ise 6’lı koalisyondan 2 bakanlık istediği, 4 ilde de vekillik talebinde bulunduğu iddia edildi.

 Meclis’te kirli pazarlık! HDP’nin hangi bakanlıkları talep ettiği belli oldu

6’lı koalisyonun cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasından bu yana eli kanlı terör örgütü PKK ve uzantısı HDP’nin desteğini alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kandil’in istekleri için pazarlık masasına oturdu.

6’lı koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Meclis’te görüştü. Kılıçdaroğlu, Buldan ve Sancar arasında sıkı bir pazarlık yaşandı. Görüşme sonrası HDP’li Sancar, 1-2 gün içinde kararlarını açıklayacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu da, yerel yönetimler başta olmak üzere, anadil ve Kürt sorunu konularında HDP’nin taleplerine sıcak baktıklarını bildirdi. 6’lı koalisyonun HDP ile seçim pazarlığını kaleme alan Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi, “HDP’nin iki bakanlık talebinin olduğu ifade ediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ikiye ayrılarak Çevre Bakanlığı’nın HDP’ye verilmesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ikiye ayrılarak Kültür Bakanlığı’nın HDP’ye verilmesinin üzerinde duruluyor.” ifadelerini kullandı.

6’LI KOALİSYON İLE HDP ARASINDA KİRLİ PAZARLIK

Nevruz’da İstanbul ve İzmir başta olmak üzere terör gösterisi yapan HDP, bir gün sonra Meclis’te 6’lı koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ağırladı. Nevruz’da, “Öcalan’a özgürlük” diyen Buldan ile Mithat Sancar, Kılıçdaroğlu’na destek için şartlarını sıraladı. Kılıçdaroğlu, iki eş genel başkan ile çıkışta bir açıklama yaptı. Açıklamada, kayyum uygulamasını kaldıracaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, anadil ve Kürt sorunu için de HDP ile aynı düşündüklerini söyledi.

HDP, 6’LI KOALİSYONDAN NELER TALEP ETTİ?

HDP’nin 6’lı koalisyona destek vermek için öne sürdüğü şartlar merak ediliyordu. Hürriyet Yazarı Selvi, bugün köşesinde bu konuda edindiği bilgileri yazdı.

Selvi şu ifadeleri kullandı:

Bu arada HDP’nin koşulsuz destek vermesi beklenmesin. HDP’nin birinci önceliği Erdoğan’ın tasfiye edilmesi. Ama başka talepleri de yok değil.

Elbette ki heyetler halindeki görüşmede bu işler konuşulmaz. Pazarlık arka kapı diplomasisi ile yürütülür. CHP ile HDP arasındaki pazarlığı Sezgin Tanrıkurulu’nun yürüttüğü söyleniyor.

İŞTE HDP’NİN İSTEDİĞİ BAKANLIKLAR

HDP’nin iki bakanlık talebinin olduğu ifade ediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ikiye ayrılarak Çevre Bakanlığı’nın HDP’ye verilmesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ikiye ayrılarak Kültür Bakanlığı’nın HDP’ye verilmesinin üzerinde duruluyor. Kandil’deki teröristler sigara izmaritlerini dahi yere atmıyor ya o nedenle çok çevreciler!

4 İLDE MİLLETVEKİLLİĞİ

HDP’nin bakanlıkların yanı sıra 4 ilde DEVA ve Gelecek Partisi’nden kendi adaylarını göstermeyi teklif ettiği ifade ediliyor.

Selvi, bu iddiayı şu şekilde aktardı:

HDP’nin baraj sorunu yok. O nedenle seçime kendi listeleri ile girecekler. Ama 4 yerde DEVA ve Gelecek Partisi’nin listelerinde HDP’lilerin yer alması teklifi gündemde. Mithat Sancar, “CHP Genel Başkanı ile değil, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ile görüşeceğiz” demişti.

Batman, Van, Iğdır ve Hakkâri’de DEVA ve Gelecek listelerinden birer HDP’linin aday gösterilmesinden söz ediliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL