Ekonomi Manşet

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla buluştu: Rezerv artırımında ‘kararlılık’ vurgusu

Yatırımcılar ve ekonomistler ile biraraya gelen TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Para politikası ticari kredileri olumlu etkiledi, ama kredi büyümesi ortalama altında. Cari işlemler dengesi ağustos ve eylül aylarında fazla verdi,..

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla buluştu: Rezerv artırımında ‘kararlılık’ vurgusu

Yatırımcılar ve ekonomistler ile biraraya gelen TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Para politikası ticari kredileri olumlu etkiledi, ama kredi büyümesi ortalama altında. Cari işlemler dengesi ağustos ve eylül aylarında fazla verdi, yıllık cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti.” dedi. Kavcı ayrıca, “Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezerv artırmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası yatırımcılar ve ekonomistler bir araya geldi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Para politikası ticari kredileri olumlu etkiledi, ama kredi büyümesi ortalama altında. Cari işlemler dengesi ağustos ve eylül aylarında fazla verdi, yıllık cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti.

Şahap Kavcıoğlu’nun mesajları şu şekilde:
Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda.

Cari işlemler dengesi ağustos ve eylül aylarında fazla verdi. Yıllık cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti.

Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli görüyoruz. Reeskont kredilerinin sağladığı imkanlar da bu alanlara destek verecektir.

Mevcut para politikası duruşumuzun 2022 yılının ilk yarısında birikimli etkilerini gözlemleyeceğiz.

23 Eylül tarihinden bu yana TL tasarruf mevduatındaki yükseliş devam ederken, yabancı para tasarruf mevduatında sınırlı düzeyde azalış gerçekleşti. Son haftalardaki eğilimlerde görüldüğü gibi daha düşük seviyelerde gerçekleşecek enflasyonla birlikte reel mevduat getirileri yüksek kalmaya devam edecektir.

Merkez Bankası’nın döviz piyasasına müdahelesinin amacı piyasadaki likidite koşullarını desteklemeye ve oynaklığı gidermeye yönelliktir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL