Manşet Siyaset

MHP’den Kılıçdaroğlu’na sert tepki: Atatürk düşmanları vekil oldu, röportaj verirken Türk bayrakları kaldırıldı

14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci tura kalmasının ardından 7’li koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, söylem değiştirerek sözde ‘milliyetçi’ bir kimliğe büründü. Kılıçdaroğlu’nun söylem değişikliğine MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay..

MHP’den Kılıçdaroğlu’na sert tepki: Atatürk düşmanları vekil oldu, röportaj verirken Türk bayrakları kaldırıldı

14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci tura kalmasının ardından 7’li koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, söylem değiştirerek sözde ‘milliyetçi’ bir kimliğe büründü. Kılıçdaroğlu’nun söylem değişikliğine MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız tepki gösterdi.

MHP’den Kılıçdaroğlu’na sert tepki: Atatürk düşmanları vekil oldu, röportaj verirken Türk bayrakları kaldırıldı

14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci tura kalmasının ardından 7’li koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, söylem değiştirerek sözde ‘milliyetçi’ bir kimliğe büründü. İlk turda, terörden tutuklu Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’ya özgürlük vaadinde bulunan Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs seçimlerine kısa bir süre kala milliyetçi, muhafazakar oyları devşirecek bir söyleme geçiş yaptı. Kılıçdaroğlu’nun söylem değişikliğine MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız tepki gösterdi. Erkan Akçay, sabah.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Devekuşu politikası bunların ki. Kafasını kuma gömüyor. Asıl ittifak CHP ile HDP arasında. Terör örgütleri Kılıçdaroğlu’na destek açıklamaları yapıyor. Önce bunu reddetmeleri gerekirdi. Fakat CHP ve HDP bu konuda anlaşmış. Diğerleri figüran.” dedi. Feti Yıldız ise “14 Mayıs’ta sandıkta boyunun ölçüsünü alınca sanki bunlar yaşanmamış gibi milliyetçi söylemlere sarıldı. Bu beyanlarıyla kimseyi kandıramaz. Boşuna çırpınmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandık başına gitti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) çoğunluk Cumhur İttifakı’nın olurken, Başkan Recep Tayyip Erdoğan 49,52, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Sinan Oğan yüzde 5,17, Muharrem İnce yüzde 0,43 oy aldı. Başkan Erdoğan en yakın rakibine 2 milyon 539 bin oy fark attı ancak salt çoğunluk elde edilemediği için seçim ikinci tura kaldı. Türkiye 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turu için yeniden sandık başına gidecek.

KILIÇDAROĞLU SÖYLEM DEĞİŞTİRDİ

28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turu öncesi 7’li koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu söylem değiştirdi. HDP ile ittifakı, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edecek vaatler ve daha nice skandal hamlesiyle Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerini açık ara farkla kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu apar topar milliyetçi, muhafazakar oyları devşirecek bir söyleme geçiş yaptı.

Halbuki, 14 Mayıs seçimi öncesinde HDP bayrakları ile birlikte miting yapıyor ve Kılıçdaroğlu’nu ‘dişe diş kana kan Öcalan” sloganları ile karşılıyorlardı. Kemal Kılıçdaroğlu da mitinglerinde Selahattin Demirtaş’a özgürlük sözü verip yerel yönetimlerin güçlendirileceği vaadi veriyordu.

MHP’DEN KILIÇDAROĞLU’NUN İKİYÜZLÜ TAVRINA SERT TEPKİ

Kılıçdaroğlu’nun söylem değişikliğine MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız tepki gösterdi.

detail-photo-fancybox-0

Erkan Akçay, sabah.com.tr’ye yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs seçimleri öncesi birlikte yol yürüdüğü HDP’nin adını bile anmayıp birden ‘milliyetçi’ bir kimliğe bürünmesini ‘danışıklı dövüş’ olarak yorumladı.

Akçay, şu ifadeleri kullandı:

“İKİYÜZLÜ BİR TUTUM”

“Danışıklı dövüş olduğu çok açık ortada. 14 Mayıs seçimlerine kaybedince hem Meclis’te hem de Cumhurbaşkanı Seçimi’nde Erdoğan’ın 5 puan gerisinde kalınca söylem değişikliğine gitti. İkiyüzlü bir tutum. Ondan önceki söylediklerini de tekzip etmesi gerekir. ‘Ya ben böyle söylemiştim. Yanlış söylemişim. Vazgeçiyorum bu söylemden. Ben yerel yönetimlere özerklik şartı getirmeyeceğim’ demesi lazım. Ondan sonra PKK terör örgütünü lanetlemesi lazım. Osman Kavala ve Demirtaş’ın çıkarılmasını istemiyorum demesi lazım. Önce bunları diyecek.

“BUNU BİLE İZAH EDEMİYORLAR”

Kampanya süreci devam ederken başka bir sürece girmek kendisini bakımından da sıkıntılı bir durum. Şaşırdıkları için ne yapacaklarını bilemediler. Artık bu seçimi de kaybettiklerinde, hüsranını daha şimdiden yaşamaya başladılar. Yani hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Atatürk düşmanlarını milletvekili, parti yöneticisi yaparsan… Parti genel merkezinde kendi danışmanının yaptığı bir basın toplantısında Türk bayrağı kaldırılıyorsa zaten o parti bitmiş demektir. Bayrak kaldırılması çok vahim bir durumdur, ihanettir. Bunu bile izah edemiyorlar.

Devekuşu kafasını ne kadar kuma da gömse gizlemesi mümkün değil. Devekuşu politikası bunların ki. Kafasını kuma gömüyor. Asıl ittifak CHP ile HDP arasında. Diğerleri figüran. Açık ve net bir şekilde terör örgütleri PKK’sı FETÖ’sü Kılıçdaroğlu’na destek açıklamaları yapıyor. Önce bunu reddetmeleri gerekirdi. Fakat CHP ve HDP bu konuda anlaşmış. Ne anlaştıkları da az çok tahmin edilebiliyor. İşte yerel yönetimlere özerklik şartı, Demirtaş ve Kavala’nın serbest bırakılması… Demirtaş-Kavala söyleminin altında yatan ‘Teröristlerin serbest bırakacağız’ diyor. Kılıçdaroğlu’nun söylediği bu. Terör örgütlerine af vadediyor.

“SAMİMİYETSİZ SÖYLEMLERE KİM İNANIR”

Bu kadar ikiyüzlü, samimiyetsiz söylemlere kim inanır. Asla etkilemez. Kendi kendilerine gelin güvey olurlar. Milleti gerçekleri göremez zannediyorlar. Zaten siyasetlerinin temel hatası millete yabancılaşmış olmaları. Onlar için milletin ne düşündüğü önemli değil. Terör örgütlerinin ne istediği, Amerika’nın ve Avrupa’nın ne istediği önemli. Bunlarla meşguller. Taahhütlerini millete vermiyor. Büyük hezimetin ipuçlarını bunların söylemlerinde görmek mümkün.”

detail-photo-fancybox-2

“BOŞUNA ÇIRPINMAKTADIR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız ise şu ifadeleri kullandı:

Kılıçdaroğlu, HDP ile görüşüp destek istedi. 28 Nisan’da Selahattin Demirtaş “Yürü bay Kemal ” sloganıyla her konuda anlaştıklarını açıkladı. Destek şartları arasında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ gibi tutuklu HDP’lilerin serbest kalması, Doğu’da özerklik, hukuku statü vardı. PKK Terör örgütü elebaşlarından Duran Kalkan saklandığı mağaradan videolar yayınladı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Cumhur İttifakı’nın kızılelmacı, turancı olduğunu söyleyerek MHP ye AK Partiye verilen her oy’un kendilerine Kurşun olarak döndüğünü,bitmek üzere olduklarını Kılıçdaroğlu ve 7’li masayı sonuna kadar desteklediğini seçime kadar eylemsizlik kararı aldıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu bu işbirliğinden,bu gelişmelerden son derece memnundu.

14 Mayıs’ta sandıkta boyunun ölçüsünü alınca sanki bunlar yaşanmamış gibi milliyetçi söylemlere sarıldı. Bu beyanlarıyla kimseyi kandıramaz. Boşuna çırpınmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız seçimi büyük ve farkla alacaktır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL