Manşet Siyaset

MHP’li Feti Yıldız: BMGK emperyalizmin aparatı olmaktan çıkarılmalı

KKTC ile BM güçleri arasında yaşanan yol geriliminin ardından İngiltere’nin önerisiyle ABD, Fransa ve Çin’in KKTC’yi kınama tasarısı Rusya tarafından veto edildi. MHP’li Feti Yıldız, BMGK’nın bu girişimine tepki gösterdi…

MHP’li Feti Yıldız: BMGK emperyalizmin aparatı olmaktan çıkarılmalı

KKTC ile BM güçleri arasında yaşanan yol geriliminin ardından İngiltere’nin önerisiyle ABD, Fransa ve Çin’in KKTC’yi kınama tasarısı Rusya tarafından veto edildi. MHP’li Feti Yıldız, BMGK’nın bu girişimine tepki gösterdi. Yıldız, “BMGK görev, yetki ve temsil açısından yeniden yapılandırılmalı, emperyalizmin aparatı olmaktan çıkarılmalıdır.” dedi.

MHP’li Feti Yıldız: BMGK emperyalizmin aparatı olmaktan çıkarılmalı

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili, Anayasa Komisyonu Üyesi Feti Yıldız, sosyal medya hesabı X (Twitter) üzerinden açıklamalarda bulundu.

KKTC ile Birleşmiş Milletler Barış Gücü arasında yaşanan yol gerilimine ilişkin Yıldız, BM güçlerinin hukuka ve ahlaka aykırı engellemelerine hak ettikleri karşılığını verildiğini ifade etti.

KINAMA TASARISI RUSYA’YA TAKILDI

Gerginliğin ardından İngiltere’nin önerisiyle BMGK üyelerinden ABD, Fransa ve Çin’in KKTC’yi kınama girişimlerinin Rusya’nın vetosuyla engellendiğini belirten MHP’li Yıldız, açıklamasında şunları dile getirdi:

“KKTC’nin yapmak istediği Pile-Yiğitler Yolu Birleşmiş Milletler güçleri tarafından hukuka, ahlaka aykırı bir şekilde engellenmeye çalışıldı ve hak ettikleri karşılık verildi.

Olayların ardından BMGK üyeleri ABD, Fransa ve Çin, İngiltere’nin önerisiyle Pile Köyündeki olaylar sebebiyle KKTC’yi kınamak istedi.

Ancak Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nin KKTC’yi kınayan tasarısını veto etti.

BMGK görev, yetki ve temsil açısından yeniden yapılandırılmalı, emperyalizmin aparatı olmaktan çıkarılmalıdır.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL