Dünya Manşet

Miçokatis’in Türkiye’ye yönelik sözlerine çok sert tepki:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Orban ile anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısına katıldı. Toplantı sonrası Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Türkiye’ye yönelik sözleri üzerine açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyayı aldatabilirsiniz ama..

Miçokatis’in Türkiye’ye yönelik sözlerine çok sert tepki:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Orban ile anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısına katıldı. Toplantı sonrası Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Türkiye’ye yönelik sözleri üzerine açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyayı aldatabilirsiniz ama Türkiye’yi aldatamazsınız. Yunanistan dürüst davranmıyor. Elimizde belgeler var. 5 milyona yakın mülteciyi ev sahipliği yapan ülkeye, “Mülteci sorunu Türkiye’den kaynaklanıyor” demek, nankörlüktür.” ifadelerini kullandı.

Miçokatis’in Türkiye’ye yönelik sözlerine çok sert tepki:

Ayrıca Erdoğan, ABD’nin Dedeağaç’a askeri sevkiyat yapmasıyla ilgili olarak, “Aslında Dedeağaç bir üs değil. Yunanistan’ın kendisi şu anda ABD’nin bir üssü noktasına gelmiştir. Şu anda Yunanistan’ın içerisindeki ABD üslerinin sayısını ben saya saya bitiremedim.” dedi.

Cumhurbaşkaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Orban ile basın toplantısı düzenledi. Macaristan’la 9 anlaşmanın imzalandığı toplantının ardından Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in mülteci sözlerine sert yanıt verdi ve ABD’nin Dedeağaç’a askeri sevkiyatıyla ilgili kritik mesajlarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde;

 * Sayın Başbakan, değerli heyet üyeleri kıymetli basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Macaristan Başbakanı ve heyetini Ankara’da ağırlamaktan bahtiyar duyuyorum. Bugün dost ve müttefik Macaristan’la 2019 yılında kurduğumuz Yüksek stratejik konseyinin 5. toplantısını yaptık.

* Uluslararası ve bölgesel konularda görüşlerde bulunduk. Ekonomik ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Ticaret hacmimiz 4 milyar dolar diyor. İlk etapta ikili ticaret ilişkisinde 6 milyar doları hedefliyoruz.

* Değerli dostumun ve Macar makamlarının desteğiyle bu hedeflerin üstüne çıkacağına inanıyoruz. Türkiye olarak biz de Macar yatırımcılara her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz. Türk ve Macar girişimcilerin Afrika kıtasındaki ortak yatırımlarını taktirle karşılıyoruz. Ülkelerimiz arasındaki dostluk anlaşmasının yürürlüğe girişinin 100. yılı münasebetiyle 2024 yılı Türkiye-Macaristan Kültür yılı olarak kutlayacağız.

* 2016 yılında Macaristan’da yakalanan tarihi eserin bugün Türkiye’ye kavuşmasına yardımcı oldu. Macar dostlarımız tarafından sergilenen bu işbirliğinin başka ülkelere de örnek olmasını temenni ediyorum. Yarın Türk Konsey Zirvesi’ne Orban da katılacak.

* Stratejik ortağımız Macaristan’la Türk Konseyinin yanı sıra diğer platformlarda yürüttüğümüz işbirliğini daha ileriye taşımak da kararlıyız. Bizim için Yassıada olan, şimdi ise Demokrasi ve Özgürlükler Adası koyduğumuz bu güzel adamızda ilk toplantımızı yapacağız. Yarınki toplantıya bu yüzden milletçe çok önem veriyoruz.

* Stratejik ortağımız Macaristan’la buna başlayacağımız bize ayrı bir güç katmaktadır. Bize her desteği veren Orban’a teşekkür ediyorum. Üyelik için verdikleri destekleri her zaman anacağım.

MİÇOTAKİS’İN MÜLTECİ KRİZİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALARI…

* Zira Türkiye’de toplam mülteciye baktığımız zaman 5 kişiye ev sahipliği yapıyoruz. Bunun 4 milyonu yakını sadece Suriye. 5 milyona yakın mülteciyi ev sahipliği yapan ülkeye, “Mülteci sorunu Türkiye’den kaynaklanıyor” demek nankörlüktür.

* Biz kapıları açarsak Yunanistan ne yapar bilemem. Ege’de Akdeniz’de mültecilerin botlarını şişleyerek onları ölüme mahkum eden Yunanistan’dır. Çoluk çocuk demeden, botları şişleyerek, bazen kıyı emniyet oradan süratle gererek batıran, insanları ölüme mahkum eden Yunanistan. Neyi konuşuyor bunlar.

* Tamamı ile Miçotakis ve avanesi de dürüst davranmıyorlar. Dürüst davranmadıkları için de bölgede güven telkin etmiyor. Elimizde bütün belgeler var. Kayıtları var. Nasıl Ege’de Akdeniz’de düzenli düzensiz göçmenleri nasıl ölüme terk ettiklerinin belgeleri var elimizde. Dünyayı aldatabilirsiniz ama Türkiye’yi aldatamazsınız.

“ABD’NİN ÜSSÜ HALİNE GELDİLER”

Maalesef Dedeağaç’la ilgili konuda, aslında Dedeağaç bir üs değil. Yunanistan’ın kendisi şu anda ABD’nin bir üssü noktasına gelmiştir. Şu anda Yunanistan’ın içerisindeki ABD üslerinin sayısını ben saya saya bitiremedim. Şöyle hepsini bir araya toparladığınız zaman, ortaya öyle bir tablo çıkıyor ki; Yunanistan’ın kendisi adeta ABD’nin bir üssü gibi. Böyle bir tablo var. O da harita üzerinde bir belge. Dedeağaç bunların içerisinde sadece ufak bir bölge.

Bütün bunlar neden yapılıyor, neden yapılıyor. Biz bunu tabii gerek Biden’la gerek ilgililerle Savunma Bakanım, Dışişleri Bakanım sorduğunda dürüst davranmıyorlar. Kaçamak cevap veriyorlar. Ve kendilerine seçtikleri komşu yanlış bir komşu. Üs olarak da Ege’de Yunanistan’la takındıkları bu tavır doğru değil. Düşünün biz NATO üyesiyiz, ABD NATO üyesi, Yunanistan NATO üyesi. Ama NATO üyeleri olarak Amerika en çok destek veren olduğuna göre, e biz niye birbirimize düşüyoruz. NATO üyeleri içinde gerek asker sayısı itibarıyla, gerek mali destek itibarıyla Türkiye, ABD’den sonra ilk 7 içerisinde yer alan bir ülkedir. Yunanistan’ın böyle bir durumu yok. Çok gerilerde.

Fakat biz kendimize inanıyoruz. Kendimize güveniyoruz. Ve bu bölgenin biz sigortasıyız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL