Diğer Manşet

Milli işlemci Çakıl İDEF 2021’de tanıtıldı!

IDEF 2021 Fuarı’nda, ASELAN ve TÜBİTAK BİLGEM ortak yapımı yerli işlemci Çakıl tanıtıldı. İşte Türkiye’nin ilk yerli işlemcisi ÇAKIL! Milli işlemci Çakıl İDEF 2021’de tanıtıldı! Ülkelerin milyar dolarlar boyutunda yatırım..

Milli işlemci Çakıl İDEF 2021’de tanıtıldı!

IDEF 2021 Fuarı’nda, ASELAN ve TÜBİTAK BİLGEM ortak yapımı yerli işlemci Çakıl tanıtıldı. İşte Türkiye’nin ilk yerli işlemcisi ÇAKIL!

Milli işlemci Çakıl İDEF 2021’de tanıtıldı!

Ülkelerin milyar dolarlar boyutunda yatırım yaptığı, ticaret savaşların bir numaralı aktörü haline gelen, çip teknolojisi alanında Türkiye, ciddi bir adım atarak bu alanda bende varım dedi.

Yabancı üretim mikroişlemcilerin yerine ikame edilebilecek yerli işlemci Çakıl, yerli silah sistemlerinin güvenliğine büyük katkı sunacak. Yerlileştirilmesiyle savunma, havacılık ve silah elektroniğinde görev alan bilgisayarların güvenliği Çakıl’a emanet edilecek.

Çakıl İlk Yerli İşlemci!

Çakıl Milli İşlemci Projesi’ni TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) ve ASELSAN beraber gerçekleştirdi.

Türkiye’nin teknoloji güvenliğinde temel yapıtaşlarından biri olacak milli işlemci üretimi, herhangi bir aksama olmadan planlandığı şekilde devam ediyor. BİLGEM’de üretilen milli işlemci Çakıl, yerli silah sistemlerinde hızı ve düşük güç tüketmesi ile dikkat çekiyor. Çiplerin yerlileşmesiyle maliyet avantajı da sağlanacak. Lisans ve satış hakları Türkiye’ye ait olan Çakıl, yerlileşen en stratejik teknolojik ürünlerden biri olacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şunları söyledi: “Burada bizim gurur duyduğumuz bir milli projenin ürünü var. Bu elimde gördüğünüz bizim milli işlemcimiz Çakıl. Biz bu projeyi TÜBİTAK BİLGEM ve ASELSAN olarak beraber gerçekleştirdik. Türkiye’nin ilk yerli ve milli olarak tasarlanmış işlemcisini elimizde tutuyoruz. Burada bu işlemciyi test etmiş olduk.”

İŞTE MİLLİ İŞLEMCİ ÇAKIL ‘IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Aselsan ve Tübitak Bilgem ortaklığı ile geliştirilen Türkiye’nin ilk işlemcisi ÇAKIL ‘ın teknik özellikleri:

Tek çekirdek

400 MHZ saat hız

27 mm2 yonga alanı

65 nm üretim teknolojisi

64 bit RISC-V mimarisi

1.8 W güç tüketimi

TSMC üretimi

4 issue

Aselsan ve Tübitak Bilgem tarafından geliştirilmesi devam eden Milli İşlemci ÇAKIL ‘ın ileride 800 MHZ hızında, 10 W güç tüketimine sahip, 4 çekirdekli bir mimariye sahip olması hedefleniyor.

Kaynak: TeknolojiOku

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL